Trwa ładowanie...
internet
22-09-2010 16:10

Rejestracja on-line spółki z o.o.

Chcemy, żeby rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością była możliwa on-line. W tej sprawie w resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych - poinformował w środę na konferencji prasowej minister Krzysztof Kwiatkowski.

Rejestracja on-line spółki z o.o.Źródło: Jupiterimages
d1ooyuj
d1ooyuj

Projekt przewiduje jednodniowy termin rozpatrzenia wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. Umowa spółki będzie musiała zostać przesłana do sądu gospodarczego drogą elektroniczną wraz z elektronicznym formularzem wniosku rejestrowego i listy wspólników.

- Jednym z najistotniejszych elementów z punktu widzenia przedsiębiorcy, czy to przedsiębiorcy polskiego czy przedsiębiorcy w każdym innym, dowolnym miejscu na świecie, jest znoszenie barier w zakresie rozpoczynania działalności gospodarczej. Chcemy ułatwić, przyspieszyć, a także obniżyć koszty rejestracji zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - poinformował na konferencji Kwiatkowski.

Rejestracja spółki z o.o. w trybie on-line nie będzie objęta też systemem "jednego okienka", który polega na składaniu w sądzie jednocześnie dokumentów potrzebnych do uzyskania numeru NIP oraz REGON.

Projektodawcy ograniczają możliwość rejestracji podmiotów w trybie on-line wyłącznie do spółek z o.o., gdyż są one najbardziej popularną formą organizacyjno-prawną, w jakiej przedsiębiorcy podejmują działalność gospodarczą, zaś z praktyki innych krajów wynika, że po wdrożeniu takiego sposobu rejestracji korzysta z niego około 70 proc. spółek z o.o.

d1ooyuj

Zgłoszenie takiej spółki do rejestru powinno być opatrzone podpisami elektronicznymi uprawnionych osób, przy czym nie jest konieczny bezpieczny podpis elektroniczny, czyli taki, który jest weryfikowany przy pomocy specjalnego certyfikatu.

Projekt ustawy określa też dokumenty, które należy złożyć do sądu rejestrowego w postaci papierowej w terminie 7 dni od dnia wpisania spółki z o.o. do rejestru.

Zgodnie z projektem, także wniosek o wpisanie do rejestru spółki z o.o. utworzonej według wzorca, ale złożony w sposób tradycyjny - w formie papierowej - zostanie rozpoznany w terminie trzydniowym, krótszym niż dotychczas.

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt został 14 września 2010 r. skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności.

d1ooyuj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ooyuj