Rejestracja w gminie łatwiejsza niż w sądzie

Od 31 marca zarejestrujesz firmę w jednym miejscu. Osoby fizyczne zamierzające prowadzić swoją działalność zrobią to jednak na nieco innych zasadach niż spółki.

Rejestracja w gminie łatwiejsza niż w sądzie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

17.02.2009 06:59

Od 31 marca zarejestrujesz firmę w jednym miejscu. Osoby fizyczne zamierzające prowadzić swoją działalność zrobią to jednak na nieco innych zasadach niż spółki.

W gminnej ewidencji działalności gospodarczej przedsiębiorca złoży jeden wniosek. Zawierać on będzie także dane niezbędne do innych zgłoszeń.

Gmina załatwi za zakładającego firmę formalności związane z krajowym rejestrem urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacją NIP oraz zgłoszeniem płatnika składek do systemu ubezpieczeń społecznych.

Na jednym druku

Rozporządzenia z nowym formularzem jeszcze nie ma.
_ W Ministerstwie Gospodarki, przy współpracy MSWiA, trwają intensywne prace nad formularzem wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej _ - mówi Bogna Gudowska z biura prasowego MG. _ W ubiegłym tygodniu projekt został przekazany do roboczych konsultacji. _

Jak się dowiedzieliśmy, rozporządzenie ma zostać opublikowane w połowie marca.

Zgodnie z nowymi zasadami gmina w ciągu trzech dni prześle wniosek do urzędu statystycznego, ZUS i urzędu skarbowego. Na jego podstawie przedsiębiorca dostanie numer NIP, będzie też zgłoszony jako płatnik składek w myśl przepisów o ZUS lub KRUS.

Urzędnik wpisze przedsiębiorcę do ewidencji niezwłocznie po otrzymaniu wniosku. Działalność będzie można rozpocząć od dnia wpisu. Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy do rozpoczęcia działalności niezbędne jest uzyskanie koncesji bądź zezwolenia.

Przedsiębiorca będzie też mógł załatwić wpis listownie. Utrudnieniem przy takim załatwianiu sprawy będzie konieczność notarialnego poświadczenia podpisu.

Sam wniosek będzie można też złożyć elektronicznie za pomocą formularza dostępnego na stronie gminy. Będzie on od razu ważny, jeżeli wypełniający go dysponuje podpisem elektronicznym. Jeżeli go nie ma, to w ciągu trzech dni od złożenia dostanie od gminy zawiadomienie o terminie i miejscu podpisania wniosku.

Trudniej założyć spółkę

Nowelizacja utrwala różnice w postępowaniach dotyczących wpisania przedsiębiorcy do ewidencji działalności gospodarczej i Krajowego Rejestru Sądowego. Pierwsza dotyczy terminów. Ujawnienie firmy w KRS może zabrać więcej czasu. Sąd powinien rozpoznać wniosek w ciągu siedmiu dni od daty jego złożenia. Jeśli jednak zawiera on braki - co się zdarza, bo formularze bywają skomplikowane - sąd musi najpierw wezwać wnioskodawcę do ich usunięcia. Wtedy ów siedmiodniowy termin liczony jest od chwili uzupełnienia mankamentów. Terminy te mają jednak charakter instrukcyjny i zdarza się, że postępowanie o wpis do KRS trwa dłużej. Są też sytuacje szczególne. Jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wysłuchania uczestników postępowania albo przeprowadzenia rozprawy, sąd ma na dokonanie wpisu cały miesiąc.

Druga różnica dotyczy dokumentów składających się na zgłoszenie. W sądzie przedsiębiorca będzie składał wniosek o wpis na sądowym formularzu i dołączał na odrębnych formularzach wnioski do wymienionych przed chwilą urzędów i instytucji.

Trzecia różnica dotyczy kosztów. Wpis do KRS dalej będzie odpłatny. Wysokość opłaty sądowej zależy od tego, o jakiego przedsiębiorcę chodzi. Przykładowo, przy spółce z o.o. wynosi ona 1000 zł, przy spółce jawnej - 750 zł.
_ Także przy wniosku o wpis spółki do KRS powinien obowiązywać jeden zintegrowany wniosek _- mówi Katarzyna Urbańska, dyrektor departamentu prawnego w PKPP Lewiatan. _ To znacznie by uprościło i przyspieszyło proces rejestracji spółek. Z każdym wnioskiem należy złożyć wiele załączników, które się powtarzają. Do czasu rejestracji firmy w KRS trzeba będzie doliczyć też jeszcze minimum kilka dni na przesłanie pocztą wniosków do poszczególnych urzędów i z urzędów do firmy. Do tej pory choćby zaświadczenie o numerze REGON przedsiębiorca mógł uzyskać w GUS od ręki. _

W rejestrze inaczej niż w gminnej ewidencji

Rejestracja w ewidencji gminnej

Przyszły przedsiębiorca

  • złoży wniosek na jednym formularzu
  • może rozpocząć działalność od dnia wpisu, czyli w praktyce od tego samego dnia, w którym się zgłosił w gminie
  • nie zapłaci za wpis do ewidencji Wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym

Spółka

  • złoży wniosek o wpis oraz trzy dodatkowe formularze - do urzędu skarbowego, ZUS i urzędu statystycznego (o nadanie numeru REGON)
  • będzie mogła rozpocząć działalność od dnia wpisu (w praktyce trwa to około tygodnia lub nawet dłużej od złożenia i zaaprobowania wniosku)
  • zapłaci za wpis i za publikację w Monitorze Sądowym Zofia Jóźwiak Paweł Wrześniewski Rzeczpospolita
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)