Rejestrujesz kartę SIM? Zobacz, czego nie mogą od ciebie wymagać

Operatorzy na potrzeby rejestracji kart SIM nie powinni kopiować dokumentów tożsamości - przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej. W związku z obowiązkiem rejestracji kart SIM wynikającym z przepisów ustawy antyterrorystycznej urząd wydał specjalny komunikat.

Rejestrujesz kartę SIM? Zobacz, czego nie mogą od ciebie wymagać
MARIUSZ GACZYNSKI

Operatorzy na potrzeby rejestracji kart SIM nie powinni kopiować dokumentów tożsamości - przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej. W związku z obowiązkiem rejestracji kart SIM, wynikającym z przepisów ustawy antyterrorystycznej, urząd wydał specjalny komunikat.

UKE przypomina, że kserowanie lub skanowanie dokumentów potwierdzających tożsamość może doprowadzić do nadużyć.

Zatem jakie dane i w jaki sposób operatorzy mogą od nas pozyskać?

Jesteśmy zobowiązani udostępnić nasze:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość,
- w przypadku cudzoziemców - numer paszportu lub karty pobytu.

Operatorzy mogą określić sposób dostarczenia tych danych. UKE zaleca ostrożność i niezgadzanie się na wątpliwe praktyki. Warto pamiętać, że nie są to jedynie zalecenia urzędu. Kwestia kserowania dokumentów jest uregulowana przez prawo telekomunikacyjne.

Należy także zachować szczególną ostrożność, gdy dzwoni lub pisze do nas osoba podająca się za przedstawiciela naszego operatora. Rejestracja karty SIM nie może się odbywać przez telefon ani drogą mailową. Dopuszczalne jest jedynie zarejestrowanie karty w salonie operatora (lub firmy współpracującej z nim). Jeśli rejestracja odbywa się drogą elektroniczną, powinna polegać na wypełnieniu formularza online, a następnie potwierdzeniu danych osobowych, np. za pośrednictwem kuriera.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (138)