Trwa ładowanie...

Rejestrujesz kartę SIM? Zobacz, czego nie mogą od ciebie wymagać

Operatorzy na potrzeby rejestracji kart SIM nie powinni kopiować dokumentów tożsamości - przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej. W związku z obowiązkiem rejestracji kart SIM wynikającym z przepisów ustawy antyterrorystycznej urząd wydał specjalny komunikat.

Rejestrujesz kartę SIM? Zobacz, czego nie mogą od ciebie wymagaćFot: MARIUSZ GACZYNSKI
d2x224o
d2x224o

Operatorzy na potrzeby rejestracji kart SIM nie powinni kopiować dokumentów tożsamości - przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej. W związku z obowiązkiem rejestracji kart SIM, wynikającym z przepisów ustawy antyterrorystycznej, urząd wydał specjalny komunikat.

UKE przypomina, że kserowanie lub skanowanie dokumentów potwierdzających tożsamość może doprowadzić do nadużyć.

Zatem jakie dane i w jaki sposób operatorzy mogą od nas pozyskać?

Jesteśmy zobowiązani udostępnić nasze:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość,
- w przypadku cudzoziemców - numer paszportu lub karty pobytu.

d2x224o

Operatorzy mogą określić sposób dostarczenia tych danych. UKE zaleca ostrożność i niezgadzanie się na wątpliwe praktyki. Warto pamiętać, że nie są to jedynie zalecenia urzędu. Kwestia kserowania dokumentów jest uregulowana przez prawo telekomunikacyjne.

Należy także zachować szczególną ostrożność, gdy dzwoni lub pisze do nas osoba podająca się za przedstawiciela naszego operatora. Rejestracja karty SIM nie może się odbywać przez telefon ani drogą mailową. Dopuszczalne jest jedynie zarejestrowanie karty w salonie operatora (lub firmy współpracującej z nim). Jeśli rejestracja odbywa się drogą elektroniczną, powinna polegać na wypełnieniu formularza online, a następnie potwierdzeniu danych osobowych, np. za pośrednictwem kuriera.

d2x224o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x224o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj