Trwa ładowanie...
d1ob4oj
ofe

Rekordowa liczba osób zmieniła OFE

W drugiej w tym roku sesji transferowej na zmianę funduszu emerytalnego zdecydowało się rekordowo dużo klientów OFE. W porównaniu do poprzedniej sesji było ich o 13% więcej, a ich liczba po raz pierwszy przekroczyła 145 tys. osób - podały Analizy Online.
Share
Rekordowa liczba osób zmieniła OFE
Źródło: Jupiterimages
d1ob4oj

Od początku roku fundusz zmieniło już 273,5 tys. klientów. To o ponad 32% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak prognozują Analizy Online, liczba osób, które w tym roku zmienią OFE, po raz pierwszy w ciągu 10-letniej historii przekroczy pół miliona.

Dodatni bilans w majowej sesji transferowej uzyskało w sumie sześć OFE. Najlepiej wśród nich wypadł AXA OFE, do którego przystąpiło aż 26,8 tys. osób. Dużo osób przeszło również do OFE PZU "Złota Jesień" oraz do Generali OFE.

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyników, jakie uzyskuje nasz fundusz, możemy go zmienić, podpisując umowę z nowym i zawiadamiając o tym na piśmie stary. Rodzi się pytanie, czy rzeczywiście warto zdecydować się na taki krok.

d1ob4oj

Decyzja o zmianie OFE powinna być rozważna. Agenci będą oczywiście zachwalać, że to właśnie oferowane przez nich OFE jest najlepsze. Jednak na wszelki wypadek sami zapoznajmy się z wynikami funduszy. I nie wyłącznie z tymi z ostatnich dwóch miesięcy, ale z dłuższego okresu. To, że w jednym miesiącu nasze OFE radzi sobie gorzej, nie oznacza, że to stały trend spadkowy.

Sprawa kolejna: za zmianę OFE możesz zapłacić. PTE nie pobierają opłat od tych, którzy byli w funduszu ponad dwa lata, ale jeśli krócej - już tak. Od osób, które były w funduszu krócej niż rok, będzie to 160 zł, a od tych, które były w funduszu od roku do dwóch lat - 80 zł. Poza tym tracimy staż członkowski. Musimy liczyć się z tym, że wysokość prowizji od składek, którą pobiera OFE, w nowym funduszu może być wyższa.

Wypłaty transferowe pomiędzy OFE odbywają się cztery razy w roku - w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada. Kwota ustalana jest na pięć dni roboczych przed wypłatą. W praktyce, jeśli chcemy zmienić fundusz, powinniśmy dokonać tego do 25. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc transferowy.

KI

d1ob4oj

Podziel się opinią

Share
d1ob4oj
d1ob4oj