Rekordowo niskie bezrobocie? Nie wszędzie w Polsce jest tak dobrze, jak wynika z uśrednionych danych
Bezrobocie jest najniższe od ćwierć wieku, pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników. Jednak nie wszędzie jest łatwo o pracę. Są w Polsce regiony, gdzie bezrobocie sięga 27 proc.
6,6 proc. - tyle w listopadzie wyniosła stopa bezrobocia - wynika z najświeższych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Tak niskiego bezrobocia nie było od w stycznia 1991 r. - przypomina resort. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy utrzymujemy taki wynik. Bez pracy byłow listopadzie 1,06 miliona osób.
Tymczasem z opublikowanych również w piątek danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec trzeciego kwartału na obsadzenie czekało ponad 131 tys. miejsc pracy. To o 35,7 tys. (37,4 proc.) więcej niż rok wcześniej.
Najwięcej wakatów było w firmach prywatnych (prawie 89 proc.) oraz zatrudniających 50 i więcej osób (42,9 proc.).
Poszukiwani byli przede wszystkim pracownicy z sektora przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz handlu i napraw samochodów. Wśród najczęściej poszukiwanych fachowców byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, specjaliści oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń.
W ciągu trzech kwartałów 2017 r. powstało w sumie ponad pół miliona miejsc pracy, z kolei ponad 200 tys. zostało zlikwidowanych.
Jednak o pracę nie jest tak samo łatwo w całej Polsce. Pod koniec trzeciego kwartału na Mazowszu na pracowników czekało ponad 30 tys. wakatów. W tym samym czasie na Podlasiu - tylko 2 tys.
Wolne miejsca pracy na koniec września 2017 r.
Podobnie zróźnicowane jest bezrobocie rejestrowane w urzędach pracy. Pod koniec września w Polsce było 1,117 mln bezrobotnych (o 207 tys. mniej niż rok wcześniej), co oznacza rekordowo niski wskaźnik. Przeciętnie w kraju wyniósł zaledwie 6,8 proc. Jednak jeśli przyjrzymy się poszczególnym województwom, zobaczymy znaczne różnice. Najniższym bezrobociem cieszyli się mieszkańcy Wielkopolski (4 proc.), najwyższe panowało na Warmii i Mazurach (11,8 proc.).
Jeszcze większe różnice dotyczą powiatów wewnątrz poszczególnych województw. Dobrym przykładem jest Mazowsze: w Warszawie bezrobocie wyniosło 2,3 proc., a w oddalonym o 1,5 godziny jazdy samochodem powiecie szydłowieckim - 26,9 proc. To największa dysproporcja wewnątrzwojewódzka w Polsce.
Pod koniec września na jedną ofertę pracy przypadało w Polsce średnio 10 bezrobotnych - o dwóch mniej niż rok wcześniej. Najkorzystniejsza sytuacja była pod tym względem na Śląsku i w województwie opolskim (po pięć osób na ofertę), najgorzej mieli poszukujący pracy mieszkańcy Podkarpacia (23 osoby na ofertę).