Relacja długu sektora do PKB trwale poniżej 60 proc.; relacja długu

...

11.01.2012 | aktual.: 11.01.2012 16:24

Relacja długu sektora do PKB trwale poniżej 60 proc.; relacja długu do PKB wg metod. krajowej nie przekroczy 55 proc. - Kotecki, MF

11.01. Warszawa (PAP) - Relacja długu sektora do PKB pozostanie trwale poniżej 60 proc., zaś relacja długu do PKB wg metodologii krajowej w ogóle nie przekroczy 55 proc. - poinformował PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Dodał, że Polska w 2012 r. zlikwiduje nadmierny deficyt, zaś procedura nadmiernego deficytu wobec Polski zostanie zakończona w 2013 r.

"Zawiera ona (opinia KE dot. nadmiernego deficytu Polski - PAP) wprawdzie nieco wyższy szacunek deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2012 r. względem naszych wyliczeń, jednak sama KE przyznaje, iż nie uwzględniła niektórych działań zaprezentowanych przez Ministra Rostowskiego w liście do Komisarza Rehna z 21 grudnia 2011 r. (np. wprowadzenia reguły ograniczającej deficyt podsektora samorządowego). Pełne wdrożenie tych działań przyczyni się do lepszego wyniku sektora niż obecnie prognozowany przez KE" - powiedział PAP Kotecki.

"Ocena Komisji potwierdza także stanowisko MF, że inny istotny wskaźnik dla oceny sytuacji budżetowej w Polsce - relacja długu sektora do PKB - pozostanie trwale poniżej 60 proc. Jest to równocześnie spójne z tym, że relacja długu do PKB wg krajowej metodologii nie przekroczy progu ostrożnościowego 55 proc." - dodał.

"Stanowisko KE potwierdza nasze przekonanie, że w br. zlikwidujemy nadmierny deficyt, co pozwoli na zakończenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski w roku 2013" - dodał.

Wcześniej w środę komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn ocenił, że biorąc pod uwagę koszty reformy emerytalnej Polska zrealizuje cel zrównoważenia finansów publicznych i że w 2012 r. Polska nie będzie miała nadmiernego deficytu. Także w środę komisarz UE ds. budżetowych Janusz Lewandowski poinformował, że w ocenie Komisji polski deficyt w tym roku osiągnie 3,3 proc. PKB, ale podliczając koszty reformy emerytalnej Polska znajduje się na dobrej drodze do zrównoważenia finansów publicznych.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ nik/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansedługbudżet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)