Trwa ładowanie...

Remonty będą drogie. Ceny w marketach budowlanych w górę

Mamy złą wiadomość dla wszystkich, którzy planują remont. Na rynek chemii nadciąga drożyzna. Powód? Ceny surowców do jej produkcji wzrosły w tym roku już o 10-22 proc. – pisze Puls Biznesu.

Remonty będą drogie. Ceny w marketach budowlanych w góręŹródło: Shutterstock.com
d2d6nia
d2d6nia

Coraz więcej musimy płacić za kleje, farby i pianki. A to wszystko dlatego, że drożeje m.in. izocyjanian MDI (wzrost o 30 proc.), który służy do wytwarzania produktów poliuretanowych, a także kauczuk, kalafonia i benzen, będące składnikami klejów. Także ceny stali, służącej do produkcji opakowań, poszły w górę.

W tym kwartale podwyżki jeszcze przyspieszyły. Zdaniem ekspertów trudno uznać to za zjawisko chwilowe. Przedstawiciele branży uważają, że tendencja wzrostowa utrzyma się do końca roku – czytamy w Pulsie Biznesu.

Zobacz także: Wiedzą o tobie wszystko. Jak sklepy śledzą smartfony klientów?

Jedną z przyczyn wzrostu cen jest ograniczona dostępność surowców na rynku. To z kolei jest efektem awarii, do których doszło w ostatnim czasie w fabrykach kluczowych producentów. Do wybuchu doszło w fabryce BASF w Ludwigshafen i w zakładach Wanhua Chemical w Chinach. Produkcję ograniczyły koncerny Covestro i DOW Chemical.

- Taki wzrost cen surowców do produkcji chemii budowlanej to sytuacja bezprecedensowa na skalę europejską – uważa cytowany przez dziennik Piotr Dąbrowski, prezes Den Braven, producenta m.in. pianek, silikonów, klejów i uszczelniaczy poliuretanowych.

W tym miesiącu pianki tej marki podrożały o kilka procent, w lipcu czekają nas kolejne zmiany w cenniku.

d2d6nia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d6nia