Trwa ładowanie...

Co to jest renta alkoholowa? Tyle wyniesie świadczenie w 2024 r.

Renta alkoholowa to potoczna nazwa świadczenia, wypłacanego osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu uszkodzeń zdrowotnych. Osoby te muszą spełnić konkretne warunki. Jakie są stawki renty alkoholowej w 2024 roku?

Renta alkoholowa. Co to za świadczenie? Ile wynosi i komu przysługuje?Renta alkoholowa. Co to za świadczenie? Ile wynosi i komu przysługuje?Źródło: Adobe Stock, fot: WDnet Studio
d7ji8e3
d7ji8e3

Nazwa renta alkoholowa nie pojawi się bezpośrednio w tekstach prawnych, ustawach czy specjalnych regulacjach. Jednakże, tak określa się rentę przyznawaną z powodu niezdolności do pracy - w tym również z powodu nadmiernego spożywania alkoholu. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby ubiegać się o takie wsparcie?

Renta alkoholowa. Dla kogo?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Eurostat pod koniec 2023 roku, Polska zajmuje czołowe miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby zgonów spowodowanych nadużywaniem alkoholu, wyprzedza nas jedynie Słowenia. Alkoholizm może nie tylko prowadzić do śmierci, ale również niszczyć organizm, co może skutkować niemożnością podjęcia pracy zarobkowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wydatki wreszcie wyszły na jaw. Prawnik ocenił kwotę: niedopuszczalne

Renta alkoholowa jest terminem, którym określane jest świadczenie wypłacane osobom niezdolnym do pracy z powodu schorzeń, które mogą powstać w wyniku nadużywania używki. Do tych mogą należeć natomiast między innymi zespół Otella (nazywany obłędem alkoholowym) czy zapalenie trzustki. Renta alkoholowa jest więc w istocie rentą z tytułu niezdolności do pracy.

Uszczerbek na zdrowiu, prowadzący do całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, to nie jedyny warunek do spełnienia dla uzyskania wsparcia. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyznanie renty jest możliwe po spełnieniu kryteriów:

  • posiadanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy
  • spełnienie wymaganego stażu składkowego i nieskładkowego, zależnego od wieku wystąpienia niezdolności do pracy
  • udowodnienie, że niezdolność do pracy wynikła w czasach składkowych lub nieskładkowych, określonych w regulacjach.
d7ji8e3

Ważne jest jednak, że sama choroba alkoholowa nie daje prawa do ubiegania się o rentę.

Renta alkoholowa 2024. Ile wynosi?

Skala renty z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą alkoholową jest zależna od poziomu niezdolności, określonego w orzeczeniu lekarskim. Świadczenie po tegorocznej waloryzacji może osiągnąć:

  • 1335,72 złotych w wypadku częściowej niezdolności do pracy
  • 1780,96 złotych w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7ji8e3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ji8e3