Trwa ładowanie...

Renta wdowia może tak wyglądać. Propozycje kwot

Wdowy lub wdowcy na mocy aktualnie obowiązujących przepisów mogą otrzymać świadczenie w ramach renty rodzinnej. Renta wdowia jest jednym z elementów propozycji polityki senioralnej Lewicy. Oto, kto może ją dostać.

Renta wdowia to jedna z obietnic, która powiewała na sztandarach wyborczych Nowej LewicyRenta wdowia to jedna z obietnic, która powiewała na sztandarach wyborczych Nowej LewicyŹródło: East News, fot: Bartosz Krupa
d4jmcg4
d4jmcg4

Renta wdowia to jedna z obietnic wyborczych Nowej Lewicy. W projekcie zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.

Partia przygotowała stronę rentawdowia.pl, gdzie zaprezentowano przykładowe wyliczenia renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Szykują rewolucję w emeryturach. Oto przykładowe wyliczenia

Serwis podaje przykład wdowy po emerycie policyjnym, która otrzymuje emeryturę z ZUS w kwocie 2 tys. zł brutto, która mogłaby otrzymać po nim rentę rodzinną w kwocie 3,4 tys. zł zwiększoną o 1 tys. zł brutto. Według wyliczeń jej renta rodzinna wyniosłaby 4,4 tys. zł brutto. 

d4jmcg4

Jako drugi przykład podano emeryturę pani Katarzyny, która wynosi 5 tys. zł brutto, natomiast jej mąż, który był kierowcą autobusu, pobiera emeryturę z ZUS otrzymuje z ZUS 3,5 tys. zł brutto. W chwili obecnej po śmierci męża pani Katarzyna nie otrzyma żadnego dodatkowego świadczenia, ponieważ renta rodzinna, która by jej przysługiwała po mężu, jest niższa od jej własnej emerytury. Jednak w świetle nowych przepisów, spowodowałoby to zwiększenie emerytury o 1487,5 zł brutto, a w sumie dało 6487,5 zł brutto emerytury. 

Projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu. Górny limit otrzymywanego świadczenia to trzykrotność średniej emerytury, czyli 8,5 tys. zł.

Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dopytywana o szczegóły tego rozwiązania, przyznała, że można byłoby to wprowadzić w ciągu 6 miesięcy.

d4jmcg4

- Deklarujemy jako ministerstwo pełną gotowość do dalszych prac nad tym projektem w komisji, a gdyby został przyjęty przez Sejm zakładamy możliwość techniczną i finansową wdrożenia go w życie po około 6 miesiącach - oświadczyła szefowa MRPiPS dla PAP.

Renta rodzinna. Komu przysługuje?

Renta rodzinna po mężu przysługuje wdowie w sytuacji, gdy zmarły miał ustalone prawo do świadczenia emerytalnego lub renty z tytułu niezdolności do pracy, lub gdy był osobą ubezpieczoną, która spełniała warunki do przyznania emerytury lub renty. Ponadto renta za zmarłego męża będzie przysługiwać, jeżeli zostaną spełnione poniższe przesłanki:

  • w chwili śmierci męża wdowa ukończyła 50. rok życia lub była niezdolna do pracy lub,
  • wdowa nie ukończyła wymagane wieku, ale wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym, które nie ukończyły 16. roku życia, a jeżeli dzieci uczą się, nie ukończyły 18. roku życia. Gdy dzieci są całkowicie niezdolne do pracy, renta rodzinna również będzie przysługiwać,
  • jeżeli w chwili śmierci męża kobieta nie ukończyła 50 lat, renta rodzinna zostanie jej przyznana pod warunkiem, że spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci małżonka, lub od zaprzestania wychowywania dzieci.

Ile wynosi renta rodzinna?

Wysokość renty rodzinnej po mężu zależna będzie od wysokości świadczenia emerytalnego lub renty, a także od liczby osób uprawnionych do jej otrzymania:

  • jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, wówczas wynosi ona 85 proc. świadczenia zmarłego;
  • jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby, wówczas wynosi ona 90 proc. świadczenia zmarłego;
  • jeżeli do renty uprawnione są trzy osoby lub więcej, wówczas wynosi ona 95 proc. świadczenia zmarłego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jmcg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jmcg4