Trwa ładowanie...
d3eiepu

Resort rozwoju przygotował bazę 145 projektów w ramach PPP za 48 mld zł (opis)

Ministerstwo Rozwoju opracowało bazę projektów, które mogą zostać zrealizowane w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Jak poinformował w środę wiceszef resortu rozwoju Witold Słowik, w bazie znalazło się 145 potencjalnych projektów o wartości 48 mld zł.

Share
d3eiepu

"W tej bazie mamy 145 potencjalnych projektów o wartości 48 mld zł. Są to projekty pod względem ilości w większości realizowane przez samorządy, natomiast osiem procent tych projektów, to są projekty rządowe, które przeważają pod względem wartościowym" - powiedział Słowik.

Wiceminister powiedział, że na razie około 20 proc. inicjowanych projektów kończyło się sukcesem, ale docelowo ta wartość ma zwiększyć się do około 40 proc.

Słowik poinformował, że rząd planuje przyspieszyć inwestycje realizowane w formule PPP i planuje, że do 2020 r. zawartych zostanie 100 nowych umów o wartości ok. 25 mld zł.

d3eiepu

"Mówimy o rzędzie wielkości 25 mld zł w formule PPP podpisanych umów do 2020 roku" - powiedział Słowik.

Jak wyjaśnił wiceminister, jednym z założeń rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest zdynamizowanie formuły Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Resort rozwoju przygotował projekt polityki rządu dotyczący rozwoju PPP, którym w czwartek, 30 marca, ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów.

Wiceminister poinformował, że w opublikowanej w środę bazie projektów znalazło się kilka znaczących inwestycji sektora rządowego. "Do potencjalnej realizacji w tej formuje jest sześć odcinków dróg ekspresowych, zagospodarowanie otoczenia Stadionu Narodowego, czy rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie" - powiedział Słowik. Dodał, że baza ta będzie aktualizowana przynajmniej raz na pół roku.

Wiceminister wyjaśnił, że w ramach zagospodarowania otoczenia Stadionu Narodowego ma powstać centrum konferencyjne dla kilku tysięcy osób, kilka hoteli o różnym standardzie, oraz obiekty sportowe.

d3eiepu

"Planujemy jeszcze utworzenie jednej listy projektów w ramach realizacji polityki rządu w zakresie rozwoju PPP. Promotorzy będą się mogli do nas zgłaszać, abyśmy ocenili projekt i go uwiarygodnili. I wtedy siłami ministerstwa, bądź ekspertów zewnętrznych, będziemy bardziej szczegółowo badać projekt i wydawać opinię o nim" - powiedział Słowik.

Wiceminister dodał, że resort część wybranych projektów będzie wspierał przez cały proces od chwili rozpoczęcia postępowania do jego zakończenia. "Na dzień dzisiejszy takim wsparciem doradczym cieszy się dziewięć projektów" - powiedział.

Słowik poinformował też, że aby wesprzeć ideę PPP, planowane są również zmiany legislacyjne. "Ma zostać dokonana zmiana w ustawie o PPP i zmiany w 15 innych ustawach. (...) Najważniejsze, że zmiany mają na celu ułatwienia w procedurze wyboru partnera prywatnego, wzmocnienie roli ministerstwa rozwoju jako tego, które koordynuje rozwój PPP i ma być wprowadzony element polegający na negatywnym teście PPP" - powiedział.

Minister wyjaśnił, że negatywny test ma na celu wskazanie, że w inwestycjach publicznych o wartości od 300 mln zł wzwyż, z wyjątkiem inwestycji które są współfinansowane ze środków unijnych, bądź dotyczą obronności kraju, pierwszym wyborem formy finansowania ma być PPP. Inwestor, promotor projektu, będzie musiał wykazać, że realizowanie takiego przedsięwzięcia ze środków budżetowych, jest z punktu widzenia budżetu i interesu publicznego, lepsze niż realizowanie w formule PPP.

d3eiepu

Podziel się opinią

Share
d3eiepu
d3eiepu