Trwa ładowanie...
d34qwfm

Resort skarbu rusza na kadrowe łowy

Chcesz nadzorować państwowe spółki? Szykuj curriculum vitae
Kandydatów do rad nadzorczych spółek skarbu państwa czeka pracowity przełom roku. Pierwsze konkursy ruszą tuż po świętach.

Share
d34qwfm

Już za kilka dni Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce ogłosić pierwszą turę konkursów do rad nadzorczych (RN) w kontrolowanych przez siebie spółkach.

_ W pierwszym rzucie przeprowadzimy postępowanie konkursowe w kilkudziesięciu spółkach, w których zmiany są najpilniej potrzebne. Konkursy w kilku firmach z obszaru mojego nadzoru zostaną ogłoszone już 27 grudnia _ — zapowiada Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykę, farmację i porty.

Na pierwszy ogień w energetyce pójdą katowicki Tauron i gdańska Energa. W obu spółkach już częściowo wymieniono rady, tymczasowo zastępując usuniętych członków pracownikami MSP. Ich docelowy skład ma być wyłoniony zgodnie z procedurą opisaną w zarządzeniu wydanym kilka tygodni temu przez ministra skarbu. Przypomnijmy, że odpowiedzieć na ogłoszenie będą mogły osoby z uprawnieniami do zasiadania w RN. Potencjalny krąg zainteresowanych to około 50 tys. osób. Na zgłoszenia resort skarbu będzie czekał tydzień. To oznacza, że aplikacje do rad, do których konkursy zostaną rozpisane 27 grudnia, muszą znaleźć się w MSP najpóźniej 3 stycznia.

d34qwfm

Stoją w blokach

Pracowity przełom roku czeka nie tylko kandydatów do rad Tauronu i Energi. W tych dniach ma również ruszyć konkurs do RN dwóch portów morskich — gdańskiego i gdyńskiego — oraz Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF).

_ Jeśli zdążymy, to radę PHF wymienimy w poniedziałek. Jeśli nie, zrobimy to 27 grudnia _— zapowiadał w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Jan Bury.

Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem MSP zamierza rozpocząć więcej konkursów.

_ O ile wiem, każdy z sześciu wiceministrów jest już gotowy do uruchomienia procedury w 4-5 spółkach _ — mówi Jan Bury.

d34qwfm

Z naszych informacji wynika, że w tym terminie zostaną ogłoszone konkursy m.in. do rady PKO BP i Totalizatora Sportowego.

Kolej na zarządy

Wiceminister zapowiada, że druga runda zmian ruszy w styczniu.

_ Nie chcemy, żeby te porządki przeciągały się aż do czerwca. Planujemy zakończenie pilnych zmian w radach w styczniu-lutym. W niektórych spółkach, gdzie nie ma potrzeby gwałtownych działań, być może poczekamy na zwyczajne walne _ — twierdzi nasz rozmówca.

Nowo mianowane rady zabiorą się do zarządów. Jan Bury zapowiada, że od chwili powołania nowych RN do momentu wyboru zarządów nie powinno upłynąć więcej niż półtora miesiąca.

d34qwfm

_ Nie wszędzie będziemy wymieniać skład. Niektóre zarządy wymagają tylko uzupełnienia _ — mówi Jan Bury.

Wiceminister dodaje, że w niektórych spółkach, gdzie zmiana zarządu jest pilna, konkursy mogą rozpisać tymczasowe rady. Tak będzie np. w Tauronie, gdzie rada musi najpierw zdecydować, czy ogłosić konkurs na cały zarząd, czy uzupełnić go tylko o dwie osoby (w miejsce dwóch odwołanych). Jan Bury nie wyklucza, że stanie się tak też w Enerdze.

Agnieszka Berger

d34qwfm

Podziel się opinią

Share
d34qwfm
d34qwfm