Resort zdrowia chce zróżnicować wynagrodzenia młodych lekarzy
Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy
mające na celu zróżnicowanie wynagrodzeń młodych lekarzy
odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury.
W Polsce jest około 7,5 tys. rezydentów, czyli lekarzy, którzy po ukończeniu studiów odbywają specjalizację finansowaną z budżetu państwa.
Przepisy dotyczące tej kwestii umieszczono w projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, którą przekazano Komitetowi Rady Ministrów.
Zgodnie z nowelą, wynagrodzenia lekarzy rezydentów mają być uzależnione od wybranej przez nich dziedziny medycyny oraz od okresu odbytej specjalizacji (np. lekarz będący na trzecim roku specjalizacji będzie otrzymywał wynagrodzenie większe od tego, który ją rozpoczyna).
W ocenie resortu zdrowia, takie rozwiązanie zachęci młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których występuje ograniczenie dostępności świadczeń.
Chodzi m.in. o: epidemiologię, geriatrię, medycynę rodzinną, onkologię kliniczną, patomorfologię, rehabilitację medyczną, anestezjologię i intensywną terapię, neonatologię, ortopedię i traumatologię narządu ruchu oraz chirurgię.
Według resortu podejmowanie przez lekarzy tych specjalizacji ma zapewnić poprawę dostępności świadczeń, jak również zapobiec "luce pokoleniowej" w wielu specjalnościach i ograniczyć migracje młodych medyków.