Trwa ładowanie...
18-06-2010 17:01

Rewelacyjne dane z polskiej gospodarki

Rzadko się zdarza aby dane dotyczące naszej gospodarki miały choćby minimalny wpływ na notowania akcji. Dzisiaj jednak mieliśmy do czynienia z miły wyjątkiem, gdyż majowy wzrost produkcji przemysłowej był wyższy od najbardziej optymistycznych prognoz.

Rewelacyjne dane z polskiej gospodarkiŹródło: Xelion. Doradcy Finansowi
d3qal6x
d3qal6x

Analitycy oczekiwali zaledwie 8 procentową roczną dynamikę, podczas gdy rzeczywiste dane, pomimo powodzi, pokazały wzrost aż o 14 proc. Te dane nieco umocniły giełdę, ale wielkiego zamieszania nie zrobiły. Zresztą na warszawskim parkiecie wiele się dzisiaj nie działo, oczywiście oprócz ostatniej godziny, która brana jest pod uwagę przy ustaleniu ceny rozliczającej zapadających dziś instrumentów pochodnych.

Indeks największych polskich spółek przez większą część dnia utrzymywał lekkie plusy i tak dzień, mimo szaleńczej jazdy po jego koniec, się zakończył. Inwestorów ucieszył fakt, że opublikowane mają być stress-testy nie tylko hiszpańskich banków, ale też i wszystkich europejskich instytucji finansowych. Cała sprawa przypomina nieco koniec 2008 roku. Problemy Grecji przyrównać można do upadku Lehman Brothersa. Pakiet pomocowy na kwotę 750 mld euro to europejski TARP, a teraz podobnie jak wcześniej w USA, opublikowane będą stress testy.

Widać więc, że przeszliśmy przez kolejny kryzys, tyle, że bez wybuchu bomby w postaci bankructwa Grecji. Rynki światowe bardzo pozytywnie reagują na taką interpretację, ale nie brakuje niepokojących sygnałów. Nasz rynek jest bardzo słaby, złoto dzisiaj osiągnęło swój kolejny rekord, a frank szwajcarski jest najdroższy wobec euro w historii. Coś więc tutaj nie gra…

Na rynku walutowym trwa konsolidacja. Eurodolar się nie rusza, podobnie jak i nasz złoty przez większą część dnia się konsolidował. Dopiero po godzinie 16.00 nadeszło umocnienie złotego. Pomagał tutaj dobry początek notowań za oceanem. Wall Street pozostaje powiem bardzo silna i to pomimo przemilczanego faktu, że mocny dolar nie służy gospodarce Stanów Zjednoczonych.

Łukasz Bugaj
analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

d3qal6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qal6x