Trwa ładowanie...

Rewolucja na rynku? Takiego piwa z Żywca jeszcze nie było

Żywiec poinformował, że jeszcze w listopadzie w sklepach pojawi się piwo uwarzone w stylu, o którym większość klientów nawet nie słyszało. Czym jest APA?

Rewolucja na rynku? Takiego piwa z Żywca jeszcze nie byłoŹródło: Grupa Żywiec/materiały prasowe
d4ksbb5
d4ksbb5

APA, czyli American Pale Ale, to gatunek piwa stworzony przez amerykańskich browarników pod koniec lat 70. charakteryzujący się bardzo dużym nachmieleniem (w jego skład wchodzi po kilka rodzajów chmielu naraz – w APA z Żywca jest ich pięć) oraz owocowym aromatem, a zarazem gorzkim smakiem. Obecnie ten rodzaj piwa jest bardzo popularnym produktem małych browarów, także polskich.

Polskim klientom amerykańskie piwo kojarzy się głównie z pozbawionymi smaku produktami wielkich koncernów, lecz to właśnie w USA ponad 30 lat temu zaczęła się tzw. piwna rewolucja – gwałtowny rozwój małych browarów. Pasjonaci zaczęli warzyć piwo bardzo dobrej jakości, eksperymentując ze starymi gatunkami i tworząc nowe.

Kilka lat temu piwna rewolucja dotarła także do Polski i zaowocowała rozkwitem małych browarów, które najpierw masowo zaczęły warzyć IPA, czyli India Pale Ale, a następnie pokrewne temu gatunkowi APA – trafiając w gusta bardziej wymagających piwoszy. Bez wątpienia do tej właśnie mody nawiązał Żywiec.

Co ciekawe, według nieoficjalnych informacji APA z Żywca ma kosztować 3,20 zł – znacznie mniej niż piwa APA warzone przez małe browary. Pojawia się jednak pytanie, czy masowy polski klient będzie w ogóle zainteresowany tak nietypowym gatunkiem piwa? Większość Polaków nadal preferuje tradycyjne jasne pełne.

d4ksbb5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ksbb5