Trwa ładowanie...

Rewolucja w aptekach. Recepty w mailu i na telefonie

Od środy 8 stycznia większość recept powinna być wystawiana wyłącznie w formie elektronicznej. E-receptę pozwoli zrealizować czterocyfrowy kod, który przyjdzie SMS lub e-mailem, oraz PESEL.

Rewolucja w aptekach. Recepty w mailu i na telefonieŹródło: Pixabay.com, fot: Pixabay.com
d28lkhh
d28lkhh

O zmianach przypomina środowa "Rzeczpospolita". Choć dokument w formie elektronicznej można wystawiać i realizować już od ponad roku, wciąż wiele osób nie rozumie różnicy między stosowanym dotąd dokumentem papierowym a nowym elektronicznym - wskazuje. To dlatego, że nawet lekarze wystawiający e-receptę wręczali pacjentom wydruk informacyjny, wyglądający jak tradycyjna - dodaje.

Od środy pacjenci nie dostaną już tradycyjnego druczka, ale czterocyfrowy kod, który w połączeniu z numerem PESEL pozwoli zrealizować receptę. Plusy? Kody nie zgubimy, nie zalejemy kawą, nie porysują go nam dzieci, ani nie zje go piec. Jeśli zapomnimy dawkowania, będziemy mogli je sprawdzić przez internet na Indywidualnym Koncie Pacjenta. Takie konto można założyć przy użyciu profilu zaufanego.

Obejrzyj: Twórca Brand24 o kryzysie po blokadzie Facebooka

Przyzwyczajeni do papieru wciąż mogą poprosić lekarza o wydruk. E-recepta co do zasady ważna jest rok. Wyjątek to antybiotyki - re recepty ważne są siedem dni, leki odurzające i psychotropowe (30 dni) i preparaty immunologiczne (120 dni).

WP.PL
Źródło: WP.PL

Docelowo w Polsce ma być wystawianych około 750 mln e-recept rocznie. W zeszłym roku było ich około miliona.

d28lkhh

Warto pamiętać, że papierowe recepty wciąż będą w obiegu. - Pacjent nie będzie ponosił żadnych negatywnych konsekwencji, ponieważ po odbytej wizycie otrzyma receptę papierową, którą będzie mógł tak jak dotychczas zrealizować w dowolnej aptece - mówi money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.

E-recepty będą więc obowiązkowe tylko w teorii. Praktyka pokaże bowiem, że stroniący od nowych technologii lekarze i tak będą przepisywać leki ręcznie. I ani szef przychodni, ani dyrektor szpitala nie może ich przymusić do korzystania z nowego systemu. A takich, szczególnie wśród najstarszych medyków, nie brakuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28lkhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lkhh