Rezygnujesz z pracy zbyt wcześnie? Będziesz musiał zapłacić pracodawcy

Prawnicy alarmują, że przedstawiciele firm często przychodzą do nich i pytają, co zrobić, gdy nowo przyjęty pracownik od razu z pracy rezygnuje. Okazuje się, że pracodawcy nie są w takich sytuacjach bezradni, a szybka zmiana zdania może zatrudnionego drogo kosztować.

Oczy zmęczone od pracy przy komputerze
Oczy zmęczone od pracy przy komputerze
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. AS

Koszt rekrutacji nowego pracownika ocenia się średnio na 3-5 tys. zł. Pracodawcy ponoszą te koszty, licząc że nowo zatrudniona osoba zwiąże się z firmą na lata. Czasami bywa jednak inaczej. Serwis prawo.pl pisze, że coraz częściej zdarza się, że pracownicy rezygnują z pracy nawet po jednym dniu.

Co więcej, zatrudnieni przepadają bez wieści - przestają odbierać telefony, nie odpisują na e-maile. Eksperci podkreślają, że takie zachowania najczęstsze są na stanowiskach robotniczych i wśród ludzi młodych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Kary za rezygnację z pracy

Okazuje się, że tego typu praktyki mogą nie pozostać bez konsekwencji. Mecenas Ewelina Miłobędzka z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy tłumaczy serwisowi, że jeżeli pracownik w nieuzasadniony sposób rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia, pracodawcy należy się odszkodowanie. Jego wysokość zależy od wysokości poniesionej szkody i długości okresu wypowiedzenia.

"Ponadto przyjmuje się, że w przypadku, gdy pracodawca zmuszony był rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem z uwagi na porzucenie przez niego pracy i poniósł z tego tytułu szkodę, uprawniony jest on do dochodzenia odszkodowania na zasadach wynikających z art. 471 kodeksu cywilnego" - dodaje mec. Miłobędzka w rozmowie z prawo.pl.

Pracodawcy coraz częściej decydują się także na wpisywanie w umowy zabezpieczeń za okres wdrożenia pracownika. Odszkodowanie należy się jednak nie tylko w przypadku umów o pracę. Pieniędzy może domagać się także zleceniobiorca. W umowie-zlecenie mogą znaleźć się bowiem stosowne kary umowne.

Jak wręczyć wypowiedzenie umowy?

Obowiązki dotyczące rozwiązania umowy nie dotyczą wyłącznie pracowników. Jak wygląda ten temat od strony przedsiębiorców?

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno zostać sporządzone w formie pisemnej i doręczone pracownikowi w taki sposób, aby miał on możliwość zapoznania się z jego treścią.

Najlepiej wręczyć wypowiedzenie do rąk własnych pracownika w miejscu pracy, a dla celów dowodowych zadbać o obecność świadków. Nawet jeśli zwalniana osoba odmówi odbioru dokumentu, nie zechce go przeczytać lub zniszczy, wypowiedzenie będzie ważne i skuteczne. Pracownik nie musi zapoznać się z jego treścią, ważne jest jednak by mu to umożliwić, dlatego warto wręczać wypowiedzenie przy świadkach, które w razie potrzeby potwierdzą, że wszelkie wymogi formalne zostały zachowane.

Pracodawca powinien przygotować dwa identyczne pisma o wypowiedzeniu, z których jedno przekaże pracownikowi, a drugie, podpisane przez pracownika włączy do jego akt osobowych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)