Trwa ładowanie...
d2j9o24
finanse
01-09-2010 13:22

Roczny Indeks Biznesu w sierpniu spadł o 2 pkt, kwartalny stracił 1pkt - PKPP Lewiatan

01.09. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu stracił 1 pkt w notowaniu kwartalnym, obniżając się do 42 pkt oraz 2 pkt w notowaniu rocznym, schodząc do poziomu 41...

d2j9o24
d2j9o24

01.09. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu stracił 1 pkt w notowaniu kwartalnym, obniżając się do 42 pkt oraz 2 pkt w notowaniu rocznym, schodząc do poziomu 41 pkt. Po raz kolejny indeks kwartalny o 1 pkt przewyższa indeks roczny, co sugeruje stabilizację tempa wzrostu - wynika z komunikatu PKPP Lewiatan.

"Wyniki nie są zbyt optymistyczne, ale ankieta była realizowana przed publikacją przez GUS danych za II kwartał dotyczących PKB i jego struktury. Jednak mimo lepszych od oczekiwanych wyników PKB za II kwartał, czynniki które go ukształtowały wydają się słabnąć" - powiedział podczas konferencji prasowej Stanisław Kubielas, ekspert PKPP Lewiatan.

Indeksy popytu globalnego, kwartalny i roczny, straciły po 2 pkt przyjmując odpowiednio wartości 38 i 39 pkt. Jest to wyraźna korekta po znacznym skoku w górę w ostatnim miesiącu. Sygnalizuje jednocześnie, że pewien pułap dynamiki popytu na tym etapie został osiągnięty.

"Produkcja sprzedana przemysłu, jak i sprzedaż detaliczna miały prawdopodobnie maksimum dynamiki w tych warunkach. Okazuje się, że dzięki stabilizacji sytuacji w dziedzinie zatrudnienia ożywieniu uległa konsumpcja wewnętrzna, jednak bezrobocie nadal pozostaje duże, co hamuje wzrost i spowolnieniu ulega wzrost funduszu płac" - poinformowano w komentarzu do badania.

d2j9o24

"Szybki wzrost eksportu i popytu wewnętrznego pobudził wzrost zapasów, jednak także import, co spowodowało, że eksport netto stał się ujemny. Aprecjacja złotego i przewidywane osłabienie popytu zagranicznego może pogłębić te tendencje. Mimo dobrych wyników w sektorze przedsiębiorstw obserwujemy wyraźny regres działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw krajowych, które zachowują ostrożność wobec ciągle niepewnych fundamentów aktualnego ożywienia. Równolegle obserwujemy zwiększony w stosunku do poprzedniego roku napływ inwestycji zagranicznych. Zwiększony napływ inwestycji zagranicznych bilansuje ujemny wpływ deficytu handlowego na rachunek obrotów bieżących z zagranicą oraz kompensuje w pewnym stopniu niedostatek inwestycji krajowych" - dodano.

Indeksy finansów w zasadzie utrzymały poprzedni poziom, jedynie indeks kwartalny stracił 1 pkt schodząc do poziomu indeksu rocznego 45 pkt.

"Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw po I półroczu są nadal bardzo dobre, rentowność oraz płynność utrzymują się na wysokim poziomie, a koszty znajdują się pod kontrolą. Jednak indeksy finansów znajdują się poniżej połowy skali, bo nadmierna płynność przedsiębiorstw i wzrost ich depozytów w bankach świadczy o braku wiary w trwałość ożywienia i niechęci do podejmowania inwestycji, co potwierdza kolejny spadek inwestycji także w II kwartale" - wynika z badania PKPP Lewiatan.

"Po niewielkim poprzednim odbiciu w górę, w ostatnim miesiącu znowu zaobserwowano spadek kredytu dla przedsiębiorstw. Istnieje jednocześnie ryzyko zaostrzenia polityki monetarnej i podwyżek stóp procentowych w związku z utrzymującym się deficytem budżetowym i rosnącym zadłużeniem skarbu państwa" - napisano w komentarzu.

d2j9o24

Indeksy makroekonomiczne, kwartalny i roczny w zasadzie nie uległy zmianie, jedynie indeks roczny stracił 1 pkt i na poziomie 38 pkt pozostaje poniżej indeksu kwartalnego, który ma 43 pkt. Oba indeksy znajdują się poniżej skali i do tego z tendencją malejącą w czasie.

"Wprawdzie inflacja zaczęła znowu maleć, rośnie zatrudnienie, a deficyt w obrotach bieżących z zagranicą jest niski i w pełni pokryty napływem inwestycji zagranicznych. Jednak niepokoi wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny, zwłaszcza w kontekście ciągłej niestabilności międzynarodowych rynków finansowych w obliczu ogólnego kryzysu zadłużenia publicznego w Europie, co obniża długookresowe notowania indeksu" - poinformowali autorzy badania.

Po raz kolejny spadł kwartalny indeks wpływu czynników politycznych, tym razem o 4 pkt do 50 pkt, a roczny obniżył się o 3 pkt do 53 pkt.

d2j9o24

"Nadal indeks roczny wyprzedza indeks kwartalny, co sugeruje spodziewaną stabilizację w tym obszarze" - dodano w komentarzu do badania.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym co miesiąc od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie.(PAP)

jow/ ana/

d2j9o24
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j9o24