Trwa ładowanie...

Rodzice doradzają profesje prestiżowe

5 proc. rodziców, którzy pomagają swoim dzieciom w wyborze szkoły wyższej
i zawodu, nie bierze pod uwagę rozwoju branż i zapotrzebowania rynku pracy

Rodzice doradzają profesje prestiżowe
d3afpk7

Z sondażu wynika, że większość rodziców (96 proc.) w doradzaniu w wyborze szkoły wyższej i ścieżki kariery kieruje się predyspozycjami i zainteresowaniami dziecka. Na śledzenie rozwoju branż i zawodów zwraca uwagę 35 proc. rodziców, tyle samo - na rankingi szkół i uczelni. Rankingi pracodawców są ważne dla 7 proc.

Profesjami, na które rodzice wskazywali najczęściej jako na zawody z przyszłością, są: lekarz (15 proc.), informatyk (13 proc.), prawnik (10 proc), inżynier (8 proc.) i architekt (8 proc.). Żaden z badanych nie poleciłby pracy w branży w telekomunikacyjnej, w której obecnie brakuje specjalistów.

Rodzice dostrzegają braki w wiedzy na temat rynku pracy, jak bowiem wynika z badania, co drugi rodzic wziąłby udział w spotkaniu z pracodawcami w szkołach lub organizowanych przez uczelnie wyższe.

d3afpk7

Według sondażu, rodzice podejmują decyzję o wyborze zawodu najczęściej wspólnie ze swoimi dziećmi (85 proc.). Zdanie dziecka jest decydujące w 66 proc. przypadków. Jedynie 3 proc. rodziców uznało, że to oni powinni podejmować decyzję o przyszłości swoich dzieci bez porozumienia z nimi.

Prawie wszyscy rodzice (98 proc.) uznali, że w ułatwianiu dzieciom wyboru szkoły i przyszłego zawodu pomagają rozmowy, wspólne rozwijanie ich zainteresowań i udział w zajęciach pozalekcyjnych. Jednak co dziesiąty badany odpowiedział, że jego dziecko nie uczestniczy w żadnych zajęciach pozalekcyjnych. 32 proc. rodziców przyznało, że ich dziecko bierze udział w tzw. drzwiach otwartych organizowanych w szkołach wyższych i na uczelniach. 9 proc. korzysta z pomocy doradców zawodowych, a 6 proc. bierze udział w targach i giełdach pracy.

Uniwersytet Łódzki i Wydawnictwo Librus przeprowadziły badanie na grupie 122 rodziców uczniów gimnazjów i liceów w województwie łódzkim za pośrednictwem szkolnego dziennika elektronicznego. Przeprowadzono również wywiady z dwiema grupami rodziców z Łodzi i Bełchatowa. Badanie odbyło się we wrześniu br.

d3afpk7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3afpk7