Trwa ładowanie...

Rodzice wychowujący samotnie dziecko są dyskryminowani przez system? Marczuk odpiera zarzuty opozycji

- Lepiej poprawiać ściągalność alimentów niż wyręczać dłużników w ich obowiązkach - przekonywał wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk. W ten sposób odniósł się do postulatu dotyczącego podniesienia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Rodzice wychowujący samotnie dziecko są dyskryminowani przez system? Marczuk odpiera zarzuty opozycjiŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2hx3tb
d2hx3tb

Wiceminister odpowiadał w środę w Sejmie na pytania posłanek PO Marzeny Okły-Drewnowicz i Magdaleny Kochan w sprawie sytuacji dochodowej rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Okła-Drewnowicz zwracała uwagę, że sytuacja samotnych rodziców jest zła, szczególnie jeśli wychowują jedno dziecko - wówczas przy liczeniu kryteriów, ich dochód dzieli się na dwa i łatwo im wypaść z systemu, np. gdy przekroczą próg o zaledwie kilka złotych. Przypomniała, że resort wycofał się z planowanych na listopad br. podwyżek kryteriów uprawniających do świadczeń rodzinnych, co - przy stałym podwyższaniu minimalnego wynagrodzenia - oznacza, że coraz więcej osób, szczególnie samotnych rodziców wychowujących jedno dziecko, wypada z systemu wsparcia - zarówno jeśli chodzi o świadczenie alimentacyjne, jak i program Rodzina 500+, w którym świadczenia na pierwsze dziecko też są uzależnione od dochodu.

Rok programu Rodzina 500+. Jakie zmiany nas czekają? Zobacz wideo:

Fundusz Alimentacyjny udziela pomocy dzieciom nieotrzymującym alimentów, ale tylko w rodzinach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 725 zł. Świadczenie 500+ przysługuje na pierwsze dziecko w rodzinach, gdzie dochód nie przekracza 800 zł lub 1200 w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

d2hx3tb

- Wygląda to bardzo źle, jeśli chodzi o osoby samotnie wychowujące dzieci, niestety jest to ich dyskryminacja - oceniła posłanka, pytając, czy powodem jest to, że samotne rodzicielstwo uważane jest za "sytuację generalnie patologiczną, bo i takie słowa nieraz padały ze strony przedstawicieli PiS".

Marczuk zaprzeczył, by samotni rodzice byli dyskryminowani. Poinformował, że jeśli chodzi o program 500+, korzysta z niego 393 tys. dzieci wychowywanych przez samotnych rodziców - jest ich więcej niż dzieci z rodzin wielodzietnych. - Nigdy nikt nie mówił, że rodzice samotni są gorzej w programie traktowani, zawsze powtarzaliśmy, że kryteria są równe dla wszystkich - podkreślił.

Przypomniał też, że świadczenie 500+ nie liczy się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczenie alimentacyjnego.

- Oczywiście to, że w Polsce jest zastraszająco niska egzekucja alimentów, leży nam ogromnie na sercu - zapewnił Marczuk. Wskazał przy tym, że z funduszu alimentacyjnego wypłacanych jest średnio rocznie 1,5 mld zł, w 2016 r. korzystało z niego ponad 300 tys. osób, a poziom egzekucji należności był w granicach 13 proc. - I to jest oczywiście problem, z którym trzeba się zmierzyć - ocenił.

d2hx3tb

Podkreślił także, że tegoroczna podwyżka płacy minimalnej nie mogła spowodować, że ktoś stracił świadczenie z funduszu. Przypomniał, że przy ustalaniu prawa do świadczenia bierze się pod uwagę dochód z poprzedniego roku, więc podwyżka minimalnego wynagrodzenia może ewentualnie wpływać na świadczenia w 2018 r. i tylko w przypadku rodziców wychowujących jedno dziecko.

Zadeklarował, że resort będzie się starał podnieść egzekucję alimentów, przygotowuje stosowne rozwiązania w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości. Dodał, że należy poprawiać skuteczności egzekucji, a nie podnosić kryterium uprawniające do świadczeń z funduszu, który de facto wyręcza dłużników w ich obowiązkach. Jego zdaniem, nie może być dalej tak, że przy bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy wciąż mamy tylu dłużników. - Państwo nie może wyręczać tych podłych ludzi, którzy nie płacą na własne dzieci - podkreślił wiceminister.

Odnosząc się do słów Marczuka, Kochan stwierdziła, że czym innym jest ściągalność alimentów, a czym innym prawo do świadczeń z funduszu czy innych świadczeń dla rodzin. W jej ocenie, wprowadzając zmiany w programie 500+, rząd utrudnia dostęp samotnym rodzicom, nakładając na nich nowe obowiązki, np. obowiązek udowodnienia, że samotnie wychowują dziecko.

d2hx3tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hx3tb