Trwa ładowanie...

Rodzice zastępczy dostaną zasiłek macierzyński

Posłowie przyjęli poprawki
Senatu do znowelizowanego Kodeksu pracy. Przewidują one m.in., że
rodzice zastępczy, którzy przyjęli na wychowanie dziecko do 7.
roku życia, będą mieli prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku
macierzyńskiego.

Rodzice zastępczy dostaną zasiłek macierzyńskiŹródło: WP.PL
d3ptgx0
d3ptgx0

Posłowie opowiedzieli się także za poprawką Senatu, w myśl której taki urlop i zasiłek przysługiwać będą również w przypadku podjęcia się opieki nad dzieckiem do 10. roku życia, jeśli wobec niego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Sejm zgodził się na propozycję senatorów, aby kobiecie pracującej, która urodziła dziecko, jednocześnie wychowując dziecko przysposobione lub, która przyjęła dziecko na wychowanie, jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego), przysługiwał urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni - jak przy urodzeniu drugiego i kolejnego dziecka.

Sejm w październiku zdecydował, że urlop macierzyński przysługiwałby w rodzinach zastępczych, które przyjmą dziecko nie starsze niż jeden rok.

Znowelizowany Kodeks pracy zakłada wydłużenie o 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego: urlop ma wynosić przy pierwszym dziecku - 18 tygodni (dotychczas 16 tygodni), przy każdym następnym - 20 tygodni (dotychczas 18). W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu urlop macierzyński wynosić ma 28 tygodni (dotychczas 26)

Nowelizacja trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

d3ptgx0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ptgx0