Trwa ładowanie...
kredyt
04-02-2009 07:53

"Rodzina na swoim" będzie hitem tego roku

Rośnie liczba chętnych na kredyty mieszkaniowe, udzielane w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim". Tylko w styczniu banki udzieliły 669 takich kredytów. To dwa razy więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem

"Rodzina na swoim" będzie hitem tego rokuŹródło: Jupiterimages
d1vgxbj
d1vgxbj

.

Bankowcy spodziewają się, że liczba ta znacząco wzrośnie w lutym, bo analitycy jeszcze nie rozpatrzyli wszystkich złożonych w styczniu wniosków.

Kredyty te cieszą się dużą popularnością, gdyż miesięczne obciążenia z tytułu spłaty są ponaddwukrotnie niższe niż w przypadku zwykłych kredytów bankowych. Np. przy kredycie na 300 tys. zł na 30 lat rata wynosi tylko 788 zł, podczas gdy przy zwykłym - 1,8 tys. zł. Różnica jest tak duża, bo połowę miesięcznych odsetek bankowych przez 8 lat płaci budżet państwa.

Jeszcze w ubiegłym roku kredyty z dopłatą nie cieszyły się wielką popularnością. Większość dostępnych na rynku mieszkań była za droga, by kupujący mogli z nich skorzystać. Od 2007 roku z programu "Rodzina na swoim" skorzystało ponad 10 tys. klientów.

d1vgxbj

Wprawdzie banki, które udzielają kredytów z dopłatą, również bardzo skrupulatnie sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów, ale łatwiej je dostać, bo ostatnia nowelizacja pozwala, by młode małżeństwa brały go np. z rodzicami. Obecnie takie kredyty można uzyskiwać w 7 bankach.

Docelowo w programie ma uczestniczyć ponad 20 banków. Zyskają na tym klienci, bo konkurencja między nimi obniży koszty kredytowania. Całość pilotuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kto może wziąć kredyt z dopłatą

Z dopłat można skorzystać tylko raz w życiu

Umowę o kredyt z dopłatami możemy podpisać, gdy nie posiadamy prawa własności do innego mieszkania.

d1vgxbj

Kredyty preferencyjne mogą uzyskać:
- małżonkowie, osoby samotnie wychowujące
- małoletnie dziecko albo dziecko (wiek nie ma znaczenia), na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny, oraz dziecko do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczące się w szkołach.
Kredyt może wziąć krewny:
- jeżeli osoba ubiegająca się o kredyt preferencyjny nie ma zdolności kredytowej, to może się o niego ubiegać osoba, która z docelowym kredytobiorcą jest spokrewniona lub spowinowacona.

Listę banków, w których możemy wziąć kredyt z dopłatami, znajdziemy na: www.bgk.com.pl

Henryk Sadowski
POLSKA Gazeta Opolska

d1vgxbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vgxbj