Rodziny ofiar II wojny światowej żądają odszkodowań. Pozwana firma Bayer
Potomkowie Polaków, którzy ucierpieli w wyniku II wojny światowej, pozywają koncern Bayer oraz firmę Henschel GmBH. Rodziny walczą o wysokie odszkodowania - informuje serwis wPolityce.pl
Potomkowie dwóch Polaków, którzy ucierpieli w wyniku działań Niemiec w czasie II wojny światowej, domagają się od niemieckich firm łącznie ponad 19 milionów złotych. W obu sprawach rodziny reprezentują - pro publico bono - prawnicy z Fundacji Odszkodowań Wojennych Obrońcy – Obrońcom. Pozwy trafiły do Sądu Okręgowego w Krakowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zeroemisyjne e-paliwa to mit? Lobbowali za nimi Niemcy
Firma Henshel GmBH pozwana na ponad 17 mln zł
"Pierwszy z pozwów złożyła rodzina Leopolda Wellisza - polskiego finansisty i przemysłowca, zmuszonego do ucieczki z Polski przed niemieckimi represjami z uwagi na swoje żydowskie korzenie. Z powództwem w tej sprawie wystąpili wnukowie pana Leopolda: Krzysztof Wellisz, Tadeusz Wellisz i Michael Tremmer" - podaje wPolityce.pl.
Wspomniana firma w czasie II wojny światowej przejęła i korzystała z zasobów polskiej firmy Fablok, której największym udziałowcem był Leopold Wellisz. Potomkowie domagają się od niemieckiej firmy wypłaty odszkodowania w wysokości 17,3 mln zł, a ponadto przeprosin za naruszenie ich dóbr osobistych - zaznacza portal.
Bayer z pozwem na 1,7 mln zł
Jak podaje wPolityce.pl, drugi pozew złożyła córka Tadeusza Śledzińskiego, który był polskim inżynierem, wieloletnim pracownikiem i dyrektorem w Zakładach Azotowych w Tarnowie. Śledziński został aresztowany przez Niemców w 1940 roku i spędził 5 lat w obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau. Pracował tam przymusowo dla przedsiębiorstwa IG Farben, założonego przez firmę Bayer.
Córka inżyniera domaga się od firmy Bayer AG wypłaty ponad 1,7 mln zł odszkodowania.