Trwa ładowanie...
d3xrvxf

Rok 2015 w mieleckiej SSE: 32 zezwolenia i ponad 1,2 tys. miejsc pracy

32 zezwoleń na działalność wydanych zostało w minionym roku w mieleckiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zadeklarowane przez tych inwestorów nakłady finansowe wynoszą 746 mln zł, powstanie ponad 1,2 tys. miejsc pracy.
Share
d3xrvxf

Jak podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która zarządza strefą, Krzysztof Ślęzak, był to "całkiem niezły rok".

"Na tak dobry wynik składa się kilka rzeczy. W Polsce wschodniej, m.in. na Podkarpaciu i woj. lubelskim, czyli tam, gdzie mamy podstrefy, obwiązują większe niż w innych regionach limity pomocy publicznej dla inwestorów. Kolejną przyczyną tak dobrego roku są kadry, jakie mamy, czyli osobisty kontakt z przedsiębiorcą. Bardzo ważną kwestią są również dobrze przygotowane tereny inwestycyjne" - dodał.

Na 32 zezwolenia tylko 11 to reinwestycje, pozostałe otrzymali nowi inwestorzy. Ślęzak podkreślił jeszcze, że aż 27 zezwoleń otrzymali polscy inwestorzy. "Wiadomo, że nie są do duże firmy, ale to pokazuje, że jesteśmy atrakcyjnym miejsce także dla mniejszego kapitału" - powiedział.

d3xrvxf

Wśród firm, które otrzymały w 2015 r. swoje pierwsze zezwolenia, są m.in. Gumotiv - producent uszczelnień gumowych do systemów instalacyjno-sanitarnych oraz Basco 2 - firma ta zamierza w nowej hali produkcyjnej uruchomić produkcję elementów z zastosowaniem w branżach grzewczej i sanitarnej.

Nowymi inwestorami są także spółka Q-TEQ, która zajmuje się produkcją multimaszyn do obróbki materiałów twardych, South Bay Solutions Europe i CNC Innovations - firmy zajmują się obróbką skrawaniem metali dla różnych branż, m.in. motoryzacji i lotnictwa.

Natomiast reinwestycje zadeklarowały firmy: Melex, Spiroflex i Zakłady Farmaceutyczne "Colfarm" oraz Samdex.

W 2015 roku mielecka SSE została rozszerzona o 43,6 ha. Tereny te znajdują się w województwach podkarpackim i lubelskim. Według szacunków w najbliższych latach powstanie na nich prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

d3xrvxf

Jak zapowiedział Ślęzak, w 2016 roku planowane jest kolejne rozszerzenie m.in. o podstrefy na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. "Natomiast na cały 2016 r. zaplanowaliśmy wydanie 20 zezwoleń. Chcemy też zbudować dwie hale pod wynajem dla przedsiębiorców oraz uzbroić kolejne tereny" - zaznaczył.

SSE Euro-Park w Mielcu jest najstarszą strefą w Polsce, utworzoną w 1995 r. W tym roku świętowała 20-lecie. Powierzchnia strefy to ponad 1495 ha; jest zlokalizowana w 28 podstrefach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce oraz na Pomorzu Zachodnim.

Od początku powstania strefy wydano już 330 zezwoleń, nakłady inwestycyjne wyniosły 7,5 mld zł. Powstało 26 tys. miejsc pracy.

d3xrvxf

Podziel się opinią

Share
d3xrvxf
d3xrvxf