Trwa ładowanie...
d1bbyq8
26-05-2008 13:49

Rolnicy najmniej zadowoleni z pracy

Najbardziej zadowoleni z pracy są pracownicy administracji państwowej, a najmniej osoby zajmujące się rolnictwem, łowiectwem, leśnictwem oraz rybactwem

d1bbyq8
d1bbyq8

Najbardziej zadowoleni z pracy są pracownicy administracji państwowej, a najmniej osoby zajmujące się rolnictwem, łowiectwem, leśnictwem oraz rybactwem - wynika z opublikowanych w poniedziałek wyników badań TNS OBOP.

Badania zostały przeprowadzone w oparciu o tzw. Indeks Satysfakcji Pracowników. Jest on opracowywany zgodnie z metodologią TRI*M, która jest wystandaryzowaną miarą odzwierciedlającą poziom ogólnej satysfakcji pracowników w danej firmie. Indeks może przyjmować wartości punktowe od -50 do +200.

Najbardziej usatysfakcjonowani ze swojej pracy są pracownicy administracji państwowej (53 punkty na skali TRI*M). "60 proc. z nich, na podstawie własnego doświadczenia, poleciłoby swoim znajomym instytucje, w których pracują, a 70 proc. stwierdziło, że ponownie ubiegałoby się o pracę w obecnym miejscu zatrudnienia" - podał TNS OBOP w komunikacie.

Do najbardziej zadowolonych grup należą również pracownicy hoteli i restauracji (52 punkty), a także pośrednictwa finansowego, branży budowlanej oraz usług (49 punkty).

Najmniej zadowolone ze swojej pracy są osoby zajmujące się rolnictwem, łowiectwem, leśnictwem oraz rybactwem (21 punktów). "27 proc. z nich nie poleciłoby swoim znajomym miejsca, w którym pracują, natomiast ponad jedna trzecia badanych (36 proc.) z tego sektora nie ubiegałaby się ponownie o pracę w obecnym miejscu zatrudnienia" - podano.

d1bbyq8

Niski poziom zadowolenia charakteryzuje także pracowników branży produkcyjnej (34 punkty). Jednak trzecia z nich wskazała w badaniu na małe zaangażowanie w pracę swoich współpracowników, a 31 proc. stwierdziło, że nie poleciłoby swoim znajomym firmy, w której pracuje.

Wśród niezadowolonych ze swojej pracy znajdują się również osoby pracujące w handlu, ochronie zdrowia, opiece socjalnej, transporcie oraz górnictwie.

Ogólna satysfakcja Polaków zatrudnionych na stałe lub czasowe umowy o pracę kształtuje się na poziomie 43 punktów w skali TRI*M.

"Należy zauważyć, iż ogólny wynik dla Polski uzyskany w 2008 r. - 43 punkty w skali TRI*M - oznacza umiarkowany poziom satysfakcji. Jest on niższy o 6 punktów w stosunku do roku 2007, a także o 16 punktów niższy od średniej wartości Indeksu TRI*M dla Europy" - komentuje lider sektora badań finansowych i usług profesjonalnych TNS OBOP Beata Durka.

Badania zostały przeprowadzone przez TNS OBOP w lutym 2008 roku na reprezentatywnej grupie Polaków, będących pracownikami najemnymi, pracującymi na umowę o pracę lub na kontrakcie, w wieku powyżej 15. roku życia.
Zobacz też:
PRACA, CZY MACIERZYŃSTWO?
IRLANDIA MNIEJ ATRAKCYJNA

d1bbyq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbyq8