Trwa ładowanie...
d3bhhxj

Rolnicy proszą rząd o interwencję w sprawie cen zbóż

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oraz NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych apelują do premiera Donalda Tuska o podjęcie działań w związku z niskimi cenami skupu zbóż.

Share
d3bhhxj

Jeśli rząd nic nie zrobi, rolnicy zapowiadają protesty. "Stabilny i dobrze funkcjonujący rynek zbożowy decyduje nie tylko o dochodach gospodarstw produkujących ziarno i osób zatrudnionych w wielu gałęziach przemysłu pracującego dla rolnictwa, ale także - a może przede wszystkim - o bezpieczeństwie żywnościowym kraju" - napisali producenci zbóż w liście do szefa rządu, który w czwartek udostępniono PAP.

Rolnicy apelują o podjęcie działań w celu zabezpieczenia polskiego rynku zbożowego przed napływem taniego ziarna z innych krajów, a w szczególności Ukrainy. Uważają, że rząd powinien wspomagać eksport zboża i podjąć inwestycje związane z rozbudową bazy przeładunkowej w polskich portach.

Powinien też negocjować z Komisją Europejską wprowadzenie dopłat do eksportu zbóż. Należy podjąć również działania doraźne: zwiększyć państwowe zapasy zbóż czy szerzej wykorzystywać ziarna do produkcji biopaliw.

Koszt produkcji pszenicy wynosi 550-600 zł za tonę. W połowie sierpnia średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 465 zł za tonę, paszowa kosztowała 424 zł. Oznacza to, że rolnicy dostają o około 100 zł mniej niż zainwestowali w produkcję. Za żyto firmy płaciły od 270-305 zł, a za jęczmień - 335-344 zł za tonę.

W pierwszym półroczu tego roku Polska wyeksportowała o 128 tys. ton ziarna więcej niż go kupiła za granicą. W ostatnim okresie najwięcej zboża trafiło do nas z Niemiec, Słowacji, Czech i Węgier. Natomiast import zbóż w tym roku z Ukrainy jest niewielki.

Handel-Net.pl

d3bhhxj

Podziel się opinią

Share
d3bhhxj
d3bhhxj