Rolnicy za ocean
Agricultural Experience USA jest międzynarodowym programem wymiany, który łączy praktyczne doświadczenie w rolnictwie z doświadczeniem naukowym poprzez Uniwersytet w Minnesocie.
02.03.2005 | aktual.: 02.03.2005 09:23
Agricultural Experience USA zaczęło się w roku 1949 poprzez bezpośrednią wymianę studentów rolnictwa z Minnesoty oraz Szwecji. Od tamtego czasu w programie brało udział 5500 osób z 65 krajów.
Trening praktyczny
Pracownicy zapoznają się z nową technologią a także będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat rolnictwa.
Część teoretyczna programu to nauka na Uniwersytecie w Minnesocie. Można wybierać między programem uniwersyteckim, a krótkim kursem. Uczestniczyć w pierwszym mogą jedynie osoby, które mają za sobą przynajmniej dwa lata studiów na wyższej uczelni rolniczej. Wszyscy, którzy zakończą program naukowy sukcesem mają prawo ubiegać się o przedłużenie pobytu. Jego czas jest ustalany indywidualnie.
W sumie nie można spędzić w USA więcej niż 18 miesięcy, przy czym czas po ukończeniu programu naukowego nie może przekroczyć 6 miesięcy. Jednak zdarza się, że pobyt trwa krócej. Uczestnicy mogą się specjalizować w kilku dziedzinach takich jak chów trzody, produkcja wołowiny, roślin uprawnych, produkcja nabiału, owoców i warzyw, rynek rolny. Są także specjalności mniej popularne lub w ogóle w Polsce nieznane -jak oszczędne gospodarowanie zasobami, rynek farmerów, ,,zielone domy” czy prowadzenie szkółek, centrów ogrodniczych, projektowanie ogrodów,
Kandydaci powinni być przygotowani do pracy w wymiarze sięgającym nawet 70 godzin tygodniowo. W ramach tylko niektórych programów można liczyć na 8 godzin pracy dziennie przez 5 dni w tygodniu. Gdzie indziej uczestnicy pracują 10 godzin dziennie, 6 dni w tygodniu. Krótki okres wzrostu i nieprzewidziana pogoda powodują często, że w czasie np. podczas sadzenia lub w żniwa praca trwa dłużej. Jednak jeden dzień wolny w tygodniu to minimum. Dodatkowo można liczyć na dwa dni urlopu za każdy miesiąc kursu. Dodatkowo, po zakończeniu programu uczestnicy mają 30 dni wolnego, aby podróżować i przygotować się do wylotu z USA.
Za ile?
Osoby, które wybrały specjalności rolnicze na ogół będą mieszkały na nieco odciętych od świata farmach. Ogrodnicy zwykle mieszkają blisko miast, najczęściej u rodziny goszczącej. Uczestnicy programu otrzymują wynagrodzenie za przepracowane godziny. Jeśli mają zapewniony do tego wikt (minimum dwa posiłki dziennie) i dach nad głową wówczas otrzymuje się minimalną wypłatę w wysokości 5.35 USD na godzinę. Jeżeli uczestnik programu zapewnia sobie sam, mieszkanie i jedzenie zarobi za godzinę 7.00 USD. Więcej informacji można uzyskać w :Biurze Pośrednictwa Pracy Jobs The Young przy ul. Mielżyńskiego, w Poznaniu (na parterze Okrąglaka)
Joanna Małecka