Ropa łupkowa obniży ceny o 40 proc.
To, że za paliwa będziemy płacić o wiele mniej, jest pewne na sto procent. Za 22 lata przekonamy się, ile dokładnie nam policzą. PricewaterhouseCoopers (PwC) szacuje, że w najmniej korzystnym scenariuszu rosnące wydobycie ropy łupkowej zbije ceny na stacjach benzynowych o 25 proc. Znów będziemy płacić 3-4 zł za benzynę?
W 2035 r. produkcja ropy z łupków może osiągnąć poziom 14 mln baryłek dziennie - napisali autorzy raportu "Ropa łupkowa. Następna rewolucja energetyczna". Ich zdaniem tak duża dodatkowa podaż może zmniejszyć światowe ceny ropy o około 25-40 proc. w stosunku do bazowego scenariusza US Energy Information Administration (EIA), w którym w 2035 r. cena osiąga 133 dol. za baryłkę w ujęciu realnym z uwzględnieniem inflacji. Dodatkowo PwC oszacował, że dzięki produkcji ropy z łupków do 2035 r. światowy PKB może zyskać 2,3-3,7 proc., czyli o dodatkowe 1,7-2,7 bln dol.
Raport zauważa, że produkcja ropy z łupków w USA wzrosła z poziomu 111 tys. baryłek dziennie w 2004 roku do 553 tys. w 2011 r., co oznacza roczne tempo wzrostu na poziomie 26 proc. Jeśli takie tempo się utrzyma, to w 2013 r. przewidywany jest spadek importu ropy do USA do poziomu najniższego poziomu od 25 lat - podkreśliła firma PwC.
Zdaniem jej ekspertów temat jest szczególnie ważny z punktu widzenia złóż gazu łupkowego w Polsce, a przykład USA obrazuje, jak ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do wydobycia gazu i ropy ze złóż łupkowych.
- Sukces wydobycia na skalę przemysłową gazu i ropy ze złóż łupkowych w Stanach Zjednoczonych był możliwy z kilku powodów. Bez wątpienia ważne było komercyjne zastosowanie znanych już wcześniej technologii - czyli udane i efektywne ekonomicznie połączenie wierceń poziomych i szczelinowania hydraulicznego na etapie poszukiwań, a następnie wydobycia - powiedział PAP partner w doradztwie prawno-podatkowym w PwC Tomasz Barańczyk.
Podkreśla, że boom na łupki zaczęły nie wielkie koncerny, okrzepłe na rozwiniętym rynku amerykańskim, ale mniejsze firmy, które podjęły ryzyko biznesowe poszukiwań gazu ze złóż uznawanych jeszcze 10-15 lat temu za mało perspektywiczne.
- Z drugiej strony Stany Zjednoczone stosują wiele rozwiązań promujących inwestycje regulacyjnych, które ułatwiają podejmowanie ryzyka biznesowego w działalności poszukiwawczej - dodał Barańczyk. Wyjaśnił, że chodzi np. o możliwości odliczania strat podatkowych - 20 lat w przód i dwa lata w tył, zwiększone odpisy amortyzacyjne od niektórych środków trwałych czy zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Jak zaznaczył, wszystko to sprawia, że w bardzo kapitałochłonnym i ryzykownym segmencie rynku, jakim jest sektor gazu i ropy z łupków, możliwy był tak niebywały rozwój. - Konsekwencją może być reindustrializacja gospodarki USA, której rozwój jest napędzany tanim paliwem - podkreślił Barańczyk.
Raport przypomina najnowsze działania w kwestii ropy z łupków: pozytywne efekty z nowych odwiertów na Alasce, wnioski amerykańskich firm o zezwolenia na eksport ropy, przekraczające 240 mln dol. inwestycyjne plany Meksyku w tym sektorze, plany zwolnień podatkowych dla niektórych złóż w Rosji czy odkrycie szacowanych na ponad 200 mld baryłek zasobów w Australii.
PwC prognozuje też wpływ ewentualnego spadku cen ropy na PKB poszczególnych krajów. Największymi beneficjentami takiego spadku będą Indie, Japonia, Niemcy i USA, największym przegranym - Rosja.