Rosja i UE chcą nowych regulacji w sferze bezpieczeństwa energetycznego
Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose
Manuel Barroso oświadczył w piątek, że Unia Europejska gotowa jest
przedyskutować propozycje Rosji dotyczące wypracowania nowego
międzynarodowego porozumienia w sferze bezpieczeństwa
energetycznego.
Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso oświadczył, że Unia Europejska gotowa jest przedyskutować propozycje Rosji dotyczące wypracowania nowego międzynarodowego porozumienia w sferze bezpieczeństwa energetycznego.
Barroso złożył taką deklarację na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Władimirem Putinem. Wcześniej szef KE konferował z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem.
Barroso zauważył, iż styczniowy kryzys gazowy pokazał, że problemy bezpieczeństwa energetycznego wychodzą na pierwszy plan i że potrzebne są wysiłki z obu stron, aby je rozwiązać.
Putin potwierdził, że zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego były w centrum uwagi rozmów. Szef rosyjskiego rządu przypomniał, że prezydent Miedwiediew zaproponował wynegocjowanie nowej Karty Energetycznej lub dopracowanie starej.
Według Putina, najważniejsze jest, aby dokument ten odpowiadał interesom wszystkich stron i by był przez nie przestrzegany. _ Jesteśmy gotowi do kompromisu i wyjścia naprzeciw naszym partnerem, rozumiejąc i szanując ich interesy. Żądamy jednak takiego samego stosunku do Rosji _ - oznajmił rosyjski premier.
Miedwiediew powiedział wcześniej przewodniczącemu KE, że trzeba stworzyć nowe mechanizmy prawne, które pozwoliłyby zapobiegać powtórzeniu się takiego kryzysu. "Ostatni kryzys gazowy pokazał, że w sferze bezpieczeństwa energetycznego nie wszystko jest w porządku" - oświadczył prezydent Rosji.
Barroso ze swej strony podkreślił, że kryzys taki nigdy nie powinien mieć miejsca. _ Ważne jest teraz stworzenie warunków, by taki kryzys się nie powtórzył. Wierzymy, że bezpieczeństwo energetyczne jest bardzo ważną sferą zarówno dla Rosji, jak i dla Unii Europejskiej _ - powiedział szef KE.
Na konferencji prasowej po spotkaniu z Putinem Barroso poinformował też, że jednym z tematów jego rozmów z Miedwiediewem były problemy związane z budową państwa prawa w Rosji. Przewodniczący KE oświadczył, że UE jest zaniepokojona ostatnimi zabójstwami dziennikarzy i obrońców praw człowieka w Rosji.
_ Wśród opinii publicznej krajów europejskich panuje określone zaniepokojenie w związku z ostatnimi wydarzeniami w Rosji, w tym przypadkami zabójstw dziennikarzy i obrońców praw człowieka _ - powiedział Barroso.
Wyraźnie poirytowany szef rosyjskiego rządu odpowiedział, że Moskwa gotowa jest rozmawiać o przestrzeganiu praw człowieka w Rosji, jednak w szerszym kontekście europejskim. _ Należy dyskutować o całym kompleksie problemów - i w Rosji, i w Europie _ - oznajmił.
Putin oświadczył, że Rosja nie jest zadowolona ze sposobu, w jaki rozwiązywany jest problem mniejszości rosyjskojęzycznej w krajach bałtyckich. _ Wiemy o prawach migrantów w Europie i o tym, jak są łamane. Znamy sytuację w systemie więziennictwa w niektórych państwach europejskich. Mamy podobne problemy _ - powiedział.
Piątkowa rozmowy Barroso w Moskwie to pierwszy kontakt między UE i Rosją na wysokim szczeblu od czasu kryzysu gazowego. Szef KE przyjechał do rosyjskiej stolicy w towarzystwie czterech swoich zastępców i pięciorga innych komisarzy, odpowiedzialnych za takie kluczowe resorty jak gospodarka, handel, energetyka, przemysł, transport, ochrona środowiska oraz stosunki zewnętrzne.
Rozmowy zaplanowano na ostatnim szczycie UE-Rosja w listopadzie w Nicei. Miały dotyczyć przede wszystkim spraw aktualnych: kryzysu finansowego w perspektywie spotkania G20 w Londynie, współpracy energetycznej, walki ze zmianami klimatycznymi i perspektyw wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Jerzy Malczyk