Trwa ładowanie...

Rosja: nie dla propozycji wznowienia importu wieprzowiny z UE

Rosja odrzuciła przedłożoną jej przez Komisję Europejską (KE) propozycję wznowienia importu mięsa wieprzowego ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, za wyjątkiem Polski i Litwy - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax.

Rosja: nie dla propozycji wznowienia importu wieprzowiny z UEŹródło: AFP, fot: PETER PARKS
d2i81rd

Rosyjska agencja powołała się na przekazany jej komunikat Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor).

Według Interfaksu propozycję taką przedstawicielom Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego złożył wicedyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów Bernard van Goethem podczas poniedziałkowego spotkania w Paryżu, gdzie obie strony uczestniczą w 82. Sesji Generalnej Międzynarodowego Biura Epizootycznego (OIE), organizacji zajmującej się epidemiami chorób zakaźnych zwierząt.

- Propozycja wydaje się niedopracowana, wskutek czego nie może być przyjęta - cytuje agencja komunikat Rossielchoznadzoru.

d2i81rd

Interfax przytacza też opinię wicedyrektora Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Jewgienija Niepokłonowa, który oświadczył, że "postęp w rozwiązywaniu problemu dostaw europejskiej wieprzowiny, powstały po wykryciu ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie i w Polsce, możliwy jest tylko pod warunkiem przedstawienia przez KE zasadniczo nowych propozycji dotyczących systemowego zagwarantowania bezpieczeństwa takiego mięsa".

29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznaczało w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W lutym dwa przypadki ASF u dzików blisko granicy z Białorusią stwierdzono również w Polsce. Od 7 kwietnia Rosja zabroniła również importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy.

Komisja Europejska próbuje przekonać stronę rosyjską, by nie importowała wieprzowiny tylko z tych regionów w Unii Europejskiej, w których wystąpiły przypadki ASF. Jednak strona rosyjska się upiera, aby regionalizacja, tj. zakaz eksportu wieprzowiny, objął Litwę, Polskę i graniczące z nimi państwa; inne kraje UE mogłyby wznowić eksport wieprzowiny do Rosji po uzgodnieniu nowego wzoru certyfikatu.

8 kwietnia Unia Europejska wniosła do Światowej Organizacji Handlu (WTO) sprawę przeciwko Rosji dotyczącą rosyjskiego embarga na import świń, mięsa wieprzowego i niektórych produktów wieprzowych z UE.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

d2i81rd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i81rd