Trwa ładowanie...

Rosja znosi embargo na import warzyw z Europy

Rosja zapowiedziała, że wznowi import warzyw z UE pod warunkiem, iż Bruksela przedstawi Moskwie listę oficjalnych gremiów i laboratoriów, uprawnionych do wydawania certyfikatów bezpieczeństwa żywności.

Share
Rosja znosi embargo na import warzyw z EuropyŹródło: WP.PL, fot: Izabela Trzaska
dkn5fah

Polska będzie w grupie krajów, które jako pierwsze będą mogły eksportować swoje warzywa do Rosji - powiedział w środę PAP rzecznik Komisji Europejskiej Frederic Vincent. UE i Rosja podpisały w środę porozumienie o wznowieniu eksportu do Rosji warzyw z UE.

- Dzisiaj rano podpisano umowę o zniesieniu embarga. Zmierzamy w stronę natychmiastowego zniesienia embarga i wznowienia eksportu produktów europejskich na podstawie certyfikatów (o bezpieczeństwie produktów) dostarczonych przez UE - powiedział rzecznik KE Frederic Vincent.

- Certyfikaty mają powiadomić władze rosyjskie, na podstawie informacji dostarczonych przez KE, że w każdym z krajów członkowskich istnieją laboratoria i działa system monitoringu i sprawdzania czy produkty nie zostały zakażone szczepem bakterii E.Coli 104, która była źródłem zakażenia E.Coli gospodarstwa w Niemczech - powiedział Vincent. To właśnie z tego gospodarstwa z okolic Hamburga pochodziły zakażone produkty.

dkn5fah

Zaznaczył, że decyzja jest bardzo ważna w szczególności dla trzech krajów: Holandii, Belgii i Polski, które będą mogły wznowić eksport produktów bardzo szybko: do końca tygodnia albo nawet jutro. Są to do tej pory jedyne kraje w UE, które posiadają system, który kontroluje obecność bakterii E.Coli 104 w eksportowanych produktach, zaznaczył.

Vincent podkreślił też, że system certyfikatów jest systemem tymczasowym. - 10 dni po odnotowaniu ostatniego przypadku zachorowań te certyfikaty nie będą już potrzebne - wyjaśnił.

Rosja zapowiedziała w środę, że wznowi import warzyw z UE pod warunkiem, iż Bruksela przedstawi Moskwie listę oficjalnych gremiów i laboratoriów, uprawnionych do wydawania certyfikatów bezpieczeństwa żywności.

Taką informację agencja Reutera uzyskała od szefa Rospotriebnadzoru Giennadija Oniszczenki. To porozumienie nie oznacza, że wszystko będzie mogło natychmiast wrócić na rosyjski rynek - powiedział Oniszczenko.

dkn5fah

- Komisja Europejska zna prośbę Rosjan i przekaże wymagane od Rosji informacje o laboratoriach i gremiach uprawnionych do wydawania certyfikatów bezpieczeństwa żywności w najbliższym czasie, nawet dziś wieczorem - zapewnił PAP rzecznik KE Frederic Vincent. - Informacje dotyczące tych instytucji w trzech krajach: Holandii, Belgii i Polsce już zostały Rosji przekazane - zapewnił.

Moskwa wprowadziła embargo na import warzyw 2 czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy - EHEC w Europie. Obie strony osiągnęły polityczne porozumienie o zniesieniu embarga podczas szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie (10 czerwca), jednak z powodu braku systemu certyfikatów, Rosja zwlekała z wdrożeniem w życie tej decyzji.

Decyzja jest rezultatem wizyty w Moskwie delegacji politycznej UE, o której powołaniu zdecydował w poniedziałek przewodniczący KE Jose Manuel Barroso. Delegacja, pod przewodnictwem komisarza ds. zdrowia i konsumentów Johna Dallego, udała się do Moskwy we wtorek. Jej zadaniem było dokończenie negocjacji z Rosjąas w sprawie certyfikatów i wyegzekwowanie od Rosji decyzji o wznowieniu importu.

Polska gotowa na eksport

Polska jest przygotowana na wznowienie eksportu warzyw do Rosji nawet od najbliższego poniedziałku - powiedział na konferencji prasowej w środę minister rolnictwa Marek Sawicki. Ocenił, że straty spowodowane embargiem do Rosji wynoszą ok. 25 mln zł.

dkn5fah

- Rosja przekonała się, że embargo, które nałożyła na import owoców (w związku z epidemią wywołaną groźną bakterią e-coli - PAP) nie jest współmierne do zagrożenia. W związku z tym mamy już porozumienie między Unią a Rosją w sprawie jego zniesienia - powiedział Sawicki.

Dodał, że Polska znajdzie się w grupie krajów, które jako pierwsze wznowią eksport warzyw do Rosji.

Poinformował, że państwa, które będą chcą nadal handlować z Rosją muszą przygotować certyfikat potwierdzający, że monitorują produkcję rolną. Minister podkreślił, że Polska takie zobowiązanie złożyła, jako jedna z pierwszych.

Nasze certyfikaty będzie wystawiała Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a badania będzie prowadził Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach.

dkn5fah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkn5fah
dkn5fah