Trwa ładowanie...

Rosjanie będą mieli swój samolot pasażerski? Przeprowadzono pierwszy test

Rosjanie przeprowadzili udany test swojego samolotu rejsowego MS-21. Producent ma nadzieje, że w przyszłości maszyna będzie konkurować z największymi zachodnimi rywalami. Gratulacje spłynęły od samego Władimira Putina, który nazwał to „znaczącym wydarzeniem”.

Rosjanie będą mieli swój samolot pasażerski? Przeprowadzono pierwszy testŹródło: Youtube.com, fot: Youtube.com/eXLrusso
d1m4u0n
d1m4u0n

Test samolotu odbył się w niedzielę i trwał ok. 30 minut. Model 21-300 wzniósł się na wysokość 1000 metrów i leciał z prędkością przekraczającą 300 km/h. Producentem rosyjskiego samolotu jest firma Irkut i kontrolowana przez państwo jej spółka macierzysta United Aircraft Corporation (UAC).

Producenci rosyjskiej maszyny twierdzą, że jest ona pod wieloma względami lepsza niż jej zachodni konkurenci. Głównie chodzi tu o Boeinga i Airbusa. Nie sprecyzowali jednak, w czym dokładnie przewyższa inne maszyny.

Z kolei zachodni eksperci lotnictwa byli zaskoczeni krótkim czasem lotu i stosunkowo niską wysokością, na jakiej przeprowadzono test. Dla porównania: testowe loty Boeinga czy Airbusa trwają średnio od 3 do 4 godzin.

d1m4u0n

Rzecznik prasowy UAC podkreślił jednak, że lot MS-21 był wystarczająco długi, by go dokładnie przetestować.

Wiadomo już, że samolot będzie produkowany w dwóch wersjach – MS 21-300, który na swój pokład zabierze od 161 do 211 pasażerów i MS 21-200, na pokładzie którego będzie 130-165 foteli. Produkcja maszyn ruszy prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch lat.

Rosyjskie media państwowe informują, że firma zawarła dużo umów międzynarodowych i otrzymała zamówienia na 175 maszyn. 85 z nich trafi prawdopodobnie do rosyjskiego koncernu Rostec, kierowanego przez bliskiego sojusznika Putina – Siergieja Chemezowa. 50 maszyn wyleasinguje Aerofłot.

Warto przypomnieć, że próbny lot rosyjskiego MS-21 odbył się niecały miesiąc po tym, jak Chiny zaprezentowały lot pierwszego swojego samolotu pasażerskiego C919.

d1m4u0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m4u0n