Trwa ładowanie...

Rosyjski oligarcha stracił 60-metrowy jacht. Poszedł z tym do sądu

Aleksiej Mordaszow, jeden z najbogatszych rosyjskich oligarchów, który trafił na listę sankcji nakładanych na zaplecze Kremla za atak na Ukrainę, w marcu stracił swój superjacht "Lady M". Zajęty został we Włoszech. Przedsiębiorca działający m.in. w branży wydobywczej, hutniczej, medialnej oraz turystycznej walczy o zwrot majątku. Poszedł z tym do włoskiego sądu.

Aleksiej Mordaszow, jeden z najbogatszych Rosjan. Zostały na niego nałożone sankcje za inwazję Rosji na Ukrainę Aleksiej Mordaszow, jeden z najbogatszych Rosjan. Zostały na niego nałożone sankcje za inwazję Rosji na Ukrainę Źródło: GETTY, fot: Andrey Rudakov, © 2021 Bloomberg Finance LP
d19k319
d19k319

Włoska agencja prasowa, na którą powołuje się PAP, podała, że rosyjski oligarcha zaskarżył we włoskim Sądzie Administracyjnym decyzję Gwardii Finansowej o zajęciu jego luksusowego jachtu "Lady M", który stoi w porcie Imperia w Ligurii na północy kraju.

Jak zauważyli dziennikarze, to pierwsze odwołanie złożone we Włoszech od decyzji o zamrożeniu majątku oligarchów objętych sankcjami Unii Europejskiej. Jacht "Lady M" był jednym z pierwszych stat, który zajęto po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Jego szacowana wartość to ok. 65 mln dolarów.

"Skargę w imieniu Mordaszowa złożono w Sądzie Administracyjnym regionu Lacjum w Rzymie. Do tej pory we Włoszech przejęto nieruchomości i inne dobra oligarchów o łącznej wartości około 1 miliarda euro" - informuje PAP.

d19k319

Oligarchowie walczą z sankcjami za atak na Ukrainę

Oprócz jachtu Włosi zajęli także kompleks budynków na śródziemnomorskiej wyspie Sardynii o wartości około 105 mln euro, który należy do Aleksieja Mordaszowa. Rosyjski oligarcha, który jest piątym najbogatszym przedsiębiorcą w Rosji, o swój majątek walczy nie tylko na drodze sądowej.

Według Reutersa Aleksiej Mordaszow uniknął zamrożenia ponad miliarda funtów w akcjach TUI po tym, jak odsprzedał prawie wszystkie udziały spółce Ondero Limited z Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Okazało się, że Ondero kontrolowane jest przez Marinę Mordaszową, która pod koniec lutego już po wybuchu wojny w Ukrainie kupiła udziały w Unifirm Limited, holdingu należącym do jej męża Aleksieja, głównego udziałowca TUI, od dwóch jego spółek zależnych – poinformował Reuters. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu wszczęło śledztwo w sprawie tej transakcji.

To niejedyny taki manewr rosyjskiego małżeństwa. Bloomberg na początku marca informował, że Aleksiej przekazał też swojej żonie kontrolę nad pakietem akcji brytyjskiej spółki górniczej Nordgold o wartości około 1,1 mld dol. Mordaszow przez lata skrupulatnie planował przekazanie wielomiliardowego imperium swoim dzieciom. W ciągu jednego tygodnia te plany musiał wyrzucić do kosza – pisał niedawno Bloomberg, mając na myśli nałożenie sankcji po ataku Rosji na Ukrainę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19k319
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d19k319