Równonoc wiosenna bohaterem Google Doodle. Początek astronomicznej wiosny

Równonoc wiosenna to nic innego jak początek astronomicznej wiosny. W tym roku przypada na 20 marca i trwa do chwili przesilenia letniego, które na półkuli północnej występuje w okolicach 20–21 czerwca.

Równonoc wiosenna bohaterem Google Doodle. Początek astronomicznej wiosny
Źródło zdjęć: © iStock.com

Równonoc wiosenna, czyli początek astronomicznej wiosny

Równonoc wiosenna na każdej półkuli ziemskiej (północnej lub południowej) wyznacza początek astronomicznej wiosny, która trwa do chwili przesilenia letniego. W trakcie jej trwania Słońce oświetla mocniej jedną z półkul.

Na półkuli północnej równonoc wiosenna następuje w okolicach 20-21 marca, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. Od tego dnia przez pół roku biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy.

W starym kalendarzu rzymskim równonoc wiosenna była początkiem roku. Dopiero w 155 r. p.n.e. przesunięto w Rzymie początek roku urzędowego na 1 stycznia.

W dniu równonocy wiosennej obchodzonych jest kilka świąt, mi.n. Jare Gody, Międzynarodowy Dzień Astrologii, Światowy Dzień Zespołu Downa, Dzień Wagarowicza oraz Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.

Równonoc wiosenna bohaterem Google Doodle

Google Doodle jest specjalną, tymczasową zmianą logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 20 marca br. pojawiła się w niej równonoc wiosenna.

Zmiana ma na celu m.in. uczczenie świąt, wydarzeń, osiągnięć oraz pamięci znanych artystów, pionierów i naukowców. Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały również m.in. "Solidarność", urodziny Zofii Nałkowskiej, czy Juliusza Słowackiego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)