Trwa ładowanie...
d2y1fyv

Równonoc wiosenna bohaterem Google Doodle. Początek astronomicznej wiosny

Równonoc wiosenna to nic innego jak początek astronomicznej wiosny. W tym roku przypada na 20 marca i trwa do chwili przesilenia letniego, które na półkuli północnej występuje w okolicach 20–21 czerwca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Równonoc wiosenna bohaterem Google Doodle. Początek astronomicznej wiosny
Równonoc wiosenna bohaterem Google Doodle. Początek astronomicznej wiosny (iStock.com)
d2y1fyv

Równonoc wiosenna, czyli początek astronomicznej wiosny

Równonoc wiosenna na każdej półkuli ziemskiej (północnej lub południowej) wyznacza początek astronomicznej wiosny, która trwa do chwili przesilenia letniego. W trakcie jej trwania Słońce oświetla mocniej jedną z półkul.

Na półkuli północnej równonoc wiosenna następuje w okolicach 20-21 marca, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. Od tego dnia przez pół roku biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy.

d2y1fyv

W starym kalendarzu rzymskim równonoc wiosenna była początkiem roku. Dopiero w 155 r. p.n.e. przesunięto w Rzymie początek roku urzędowego na 1 stycznia.

W dniu równonocy wiosennej obchodzonych jest kilka świąt, mi.n. Jare Gody, Międzynarodowy Dzień Astrologii, Światowy Dzień Zespołu Downa, Dzień Wagarowicza oraz Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.

Równonoc wiosenna bohaterem Google Doodle

Google Doodle jest specjalną, tymczasową zmianą logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 20 marca br. pojawiła się w niej równonoc wiosenna.

Zmiana ma na celu m.in. uczczenie świąt, wydarzeń, osiągnięć oraz pamięci znanych artystów, pionierów i naukowców. Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały również m.in. "Solidarność", urodziny Zofii Nałkowskiej, czy Juliusza Słowackiego.

d2y1fyv

Podziel się opinią

Share
d2y1fyv
d2y1fyv