Trwa ładowanie...
d3gh0lb
wydarzenia

Rozejm w Libii musi być wiarygodny - Rasmussen

11.04. Bruksela (PAP) - Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że zawieszenie broni w Libii musi być wiarygodne i możliwe do...
Share
d3gh0lb

11.04. Bruksela (PAP) - Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że zawieszenie broni w Libii musi być wiarygodne i możliwe do zweryfikowania. Niezbędny jest także mechanizm kontrolujący przestrzeganie rozejmu.

Zaznaczył, że zawieszenie broni, aby zostało zaakceptowane, musi spełnić trzy warunki: zapewnić skuteczną ochronę ludności cywilnej, być możliwe do weryfikacji i skontrolowania, a także doprowadzić do przyjęcia reform politycznych.

Szef NATO zapowiedział, że sojusz będzie kontynuował naloty na siły Muammara Kadafiego tak długo, jak będą one stanowić zagrożenie dla cywilów.

d3gh0lb

"Nasze tempo operacyjne będzie uzależnione od celu, jakim jest ochrona cywilów przed atakami" - dodał.

Zwrócił uwagę, że realizację tego celu utrudnia fakt, że "wojska Kadafiego ukrywają się w pobliżu szkół i meczetów, co jest skrajnie nieodpowiedzialne".

Rasmussen powiedział też na konferencji prasowej, że sytuacja w Libii nie może być rozwiązana jedynie poprzez akcję militarną.

NATO przejęło od USA kontrolę nad operacją libijską 31 marca. W ubiegłym tygodniu powstańcy krytykowali sojusz za opieszałość i nieskuteczność.

W Trypolisie przebywa delegacja Unii Afrykańskiej, która negocjuje z Trypolisem warunki zakończenia konfliktu w Libii. (PAP)

ksaj/ ro/ jtt/

d3gh0lb

Podziel się opinią

Share
d3gh0lb
d3gh0lb