Trwa ładowanie...

Rozliczenia za ciepło wywołują gorące emocje

Mieszkańcy, którzy chcą, aby ich lokale były już ogrzewane, powinni interweniować u swojego zarządcy nieruchomości. U niego należy też kwestionować rozliczenia za ciepło.

Rozliczenia za ciepło wywołują gorące emocjeŹródło: WP.PL
d91z2jo
d91z2jo

Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim problemy - zimno w mieszkaniach i kwestionowanie wysokości opłat za ciepło. Większość spółdzielni mieszkaniowych zamyka właśnie poprzedni okres rozliczeniowy. Niektórzy mieszkańcy dostają zwrot, inni muszą dopłacać nawet po kilkaset złotych, choć podkreślają, że dbali zimą o to, aby za bardzo nie rozkręcać kaloryferów.

Prawo energetyczne przewiduje, że odbiorcami ciepła nie są pojedynczy mieszkańcy, ale np. spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa. To ona podpisuje umowę z ciepłownią, negocjuje tzw. moc zamówioną i inne elementy transakcji. Ustala też, kiedy rozpoczynają się dostawy ciepła. Telefony od mieszkańców do zakładu ciepłowniczego z prośbami o wcześniejsze grzanie nie są skuteczne, bo to nie oni są stroną umowy. Zainteresowani wcześniejszym włączeniem ogrzewania muszą więc interweniować w swojej administracji.

Konfliktowe rozliczenia

Jeżeli wyłącznym odbiorcą ciepła (czyli stroną umowy z firmą ciepłowniczą) jest właściciel lub zarządca bloku, to on odpowiada za rozliczanie kosztów zakupu na poszczególne lokale. Co to oznacza?

d91z2jo

_ Mieszkańcy, którzy mają zastrzeżenia do rozliczeń, powinni je reklamować w administracji spółdzielni, w zarządzie budynków komunalnych albo we wspólnocie _ – radzi Jacek Bełkowski, rzecznik odbiorców paliw i energii przy Urzędzie Regulacji Energetyki (URE). Ich sytuację pogarsza to, że w rozumieniu przepisów nie są odbiorcami ciepła.

_ Dlatego URE nie może interweniować w ich sprawach _- tłumaczy Bełkowski. Zaznacza, że wzrasta świadomość prawna mieszkańców i w URE maleje liczba skarg na rozliczenia, bo spółdzielcy wiedzą, iż skutecznie mogą je zareklamować tylko w swojej administracji.

Kilka metod pomiaru

Mieszkańcy mają jednak znikomy wpływ na to, ile zapłacą za ciepło.
_ W najgorszej sytuacji są najemcy w towarzystwach budownictwa społecznego (TBS), bo nie mogą np. sprzeciwić się rezygnacji z tańszych dostaw ciepła od miejskiego dostawcy na rzecz budowy własnej, ale droższej kotłowni _ - mówi posłanka Marzena Machałek (PiS), współautorka interpelacji poselskiej w tej sprawie. Są też różne sposoby rozliczeń: przez liczniki, podzielniki, ryczałtem. Trudno przeprowadzić ścisłe pomiary zużycia w poszczególnych lokalach. Spółdzielnie muszą mieć swoje regulaminy. Powinny jednak dopuścić zamienne rozliczanie opłat za ciepło dla mieszkań na podstawie ich powierzchni lub kubatury. Spółdzielnie nie mogą też zarabiać na rozliczeniach.

_ Nie ma doskonałego systemu. Trudno powiedzieć, czy przejście na rozliczanie ryczałtowe jest bardziej opłacalne. Mam w tej sprawie sprzeczne sygnały z różnych spółdzielni _ - podkreśla Andrzej Krzyżański, prezes Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców.

d91z2jo

Beata Kurdelska
wiceprezes Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

Najczęściej stroną umów sprzedaży ciepła są spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe. To właśnie one reprezentują interesy mieszkańców w relacjach ze SPEC, ale mieszkańcy i tak często zwracają się o wyjaśnienia i informacje bezpośrednio do nas. Chodzi m.in. o zbyt późne uruchamianie lub zbyt wczesne wyłączanie dostaw ciepła. Tymczasem ciepło SPEC jest dostępne przez cały rok, a jego zużycie może być optymalizowane przez automatykę pogodową zainstalowaną w większości obiektów przyłączonych do sieci cieplnej. W ogóle nie ma potrzeby sezonowego włączania i wyłączania ciepła w budynkach. Drugi zgłaszany problem to sposób rozliczeń z lokatorami określany przez spółdzielnię albo zarządcę budynku. Mieszkańcy powinni kierować pytania i wątpliwości bezpośrednio do swoich administracji. Równie ważne jest, by decydując się na nabycie mieszkania, kupujący zwracali uwagę na sposób jego ogrzewania, mieli pełną świadomość kosztów, jakie będą ponosić, i odpowiednio wpływali na decyzje deweloperów dotyczące sposobu ogrzewania
ich przyszłego lokum

Michał Kosiarski
Rzeczpospolita

d91z2jo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91z2jo