Trwa ładowanie...
d39j7zy

Rozmowa telefoniczna szefów MSZ Polski i Ukrainy (komunikat)

...

d39j7zy
d39j7zy

27.01. Warszawa - MSZ informuje:

Poparcie dla dalszych negocjacji między władzą i opozycją oraz zdecydowane wezwanie do obu stron o wstrzymanie się od dalszej przemocy i eskalacji konfliktu - to główne przesłanie rozmowy telefonicznej ministra Radosława Sikorskiego ze swoim ukraińskim kolegą Leonidem Kożarą.

Do rozmowy doszło w poniedziałek w godzinach porannych. Minister Kożara wyraził zaniepokojenie radykalizacją nastrojów części działaczy opozycyjnych, której wyrazem jest okupacja kolejnych budynków rządowych w regionach oraz zajęcie siedziby ministerstwa sprawiedliwości w Kijowie. Zwrócił uwagę, że może to utrudnić realizację kompromisu, którego zarys ujawniono pod koniec zeszłego tygodnia.

Minister Kożara zaapelował do strony polskiej o wszechstronną pomoc, by wrócić do pokojowych negocjacji nad politycznym uregulowaniem konfliktu na Ukrainie.

d39j7zy

Minister Sikorski podkreślił, że radykalizacja działań może zaszkodzić dalszym rozmowom. Wezwał strony, by jeszcze dziś wstrzymały swoje działania i wznowiły dialog. Apelował, by ukraińskie władze wykonały gesty dobrej woli wobec opozycji, a ta nie podejmowała nowych ataków na budynki rządowe i administracji państwowej. - Władza musi odbudować swoją wiarygodność, a obie strony muszą powstrzymać się od użycia siły - mówił szef polskiej dyplomacji.

Minister Sikorski zapewnił, że sprawa pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie jest przedmiotem szczególnej troski ze strony Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, w tym Polski.

Szef polskiego MSZ wskazał, że praprzyczyną konfliktu była decyzja ukraińskich władz o odstąpieniu od podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wezwał także do wycofania się z aktów prawnych przyjętych 16 stycznia, które drastycznie ograniczają swobody obywatelskie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d39j7zy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39j7zy