Rozmowy ws. połączenia górniczych firm - na razie bez związkowców z PGG

Poniedziałkowe rozmowy w sprawie porozumienia społecznego poprzedzającego połączenie Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) z Polską Grupą Górniczą (PGG) będą kontynuowane na razie bez udziału związkowców z PGG. Treść porozumienia negocjują obecnie związki z KHW.

20.02.2017 15:50

Dwie górnicze firmy mają zostać połączone 1 kwietnia. Wcześniej powinno zostać zwarte porozumienie społeczne, określające m.in. warunki przejścia pracowników holdingu do PGG.

W poniedziałek w negocjacjach, prowadzonych w Katowicach z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego, po raz pierwszy wzięli udział zarówno szefowie i związkowcy z KHW, jak i PGG. Po dwóch godzinach negocjacji związkowcy z PGG uznali jednak, że na tym etapie rozmów ich udział nie jest potrzebny.

Szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek wyjaśnił, że negocjowane porozumienie dotyczy przede wszystkim strony społecznej holdingu - związkowcom z KHW przedstawiono zmieniony projekt porozumienia, który jest przedmiotem dyskusji. W ocenie Hutka, porozumienie w tej sprawie jest domeną strony społecznej holdingu. "Nie chcemy przeszkadzać kolegom z KHW w negocjacjach" - powiedział.

Związkowcy z PGG chcą odrębnego porozumienia, zabezpieczającego interesy tej firmy i jej pracowników. Chodzi przede wszystkim o gwarancje zatrudnienia, dalszego działania kopalń PGG oraz realizacji planowanych inwestycji, a także potencjalną renegocjację ubiegłorocznej umowy dotyczącej zawieszenia "czternastki". Takie porozumienie mogłoby - według związkowców - być częścią lub np. aneksem do porozumienia dotyczącego połączenia KHW i PGG. Związkowcy zapowiedzieli, że sami przygotują projekt porozumienia w sprawie PGG.

"Jako strona społeczna PGG spotykamy się jutro (we wtorek 21 lutego - PAP) i spróbujemy napisać własne porozumienie, które potem - decyzją zarządu czy ministrów - może być odrębnym porozumieniem lub składową częścią porozumienia zawartego między stroną społeczną KHW a oboma zarządami" - wyjaśnił szef Solidarności w PGG.

Jeszcze w tym tygodniu związkowy projekt ma być przedyskutowany z zarządem PGG. Niezależnie natomiast będzie negocjowane zasadnicze porozumienie ze stroną społeczną KHW.

Obecnie dyskusja dotyczy przede wszystkim warunków przejścia pracowników KHW do PGG - zgodnie z najnowszą propozycją, mają oni przejść do PGG z zachowaniem układu zbiorowego pracy jeszcze przez rok po połączeniu, ale bez tzw. czternastej pensji. Negocjowane są też gwarancje pracy dla pracowników spółek zależnych holdingu oraz terminy przekazywania majątku do spółki restrukturyzacyjnej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)