Rozpoczęły się rozmowy kolejarzy z rządem

Przed południem rozpoczęły
się w Warszawie rozmowy kolejarzy z rządem. Kolejarze mają
przedstawić swoje stanowisko wobec przekazanej im w środę rządowej
propozycji rozwiązań emerytalnych. Od efektu rozmów zależy, czy we
wtorek w PKP zostanie przeprowadzony strajk ostrzegawczy.

Rozpoczęły się rozmowy kolejarzy z rządem
Źródło zdjęć: © WP.PL

11.06.2007 | aktual.: 11.06.2007 11:45

Jak poinformował dziennikarzy przed rozmowami rzecznik komitetu protestacyjnego kolejarzy Jerzy Oleszak, kolejarze chcą zaproponować kilka poprawek.
_ Chodzi o doprecyzowanie niektórych zapisów _ - powiedział.

Po rozmowach przeprowadzonych w środę wicepremier Przemysław Gosiewski mówił, że porozumienie między komitetem protestacyjnym kolejarzy a stroną rządową zostało wynegocjowane i parafowane.

Gosiewski poinformował wtedy, że zgodnie z porozumieniem, sprawy wcześniejszych emerytur dla kolejarzy zostaną uregulowane w ramach systemu emerytur pomostowych. Wykaz grup zawodowych, które będą mogły korzystać z emerytur pomostowych, ma być zawarty w rozporządzeniu wydanym na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych.

Jak mówił w środę Oleszak, jeżeli propozycja rządowa zostanie zaakceptowana przez komitet, to "w poniedziałek dojdzie do porozumienia".

Kolejarze domagali się zmian w trzech ustawach. W ustawie o emeryturach chcieli wprowadzenia prawa do emerytury kolejowej w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Chcieli, aby dotyczyło to wszystkich kolejarzy zatrudnionych w PKP przed 31 grudnia 1998 roku.

Chcieli również wprowadzenia zapisów w ustawie o komercjalizacji PKP, umożliwiających wszystkim pracującym na kolei w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze przejście na wcześniejszą emeryturę po 40 latach pracy. Rok pracy w takich warunkach liczyłby się jak 14 miesięcy.

Związkowcy opowiadali się też za wpisaniem do ustawy o emeryturach pomostowych możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Chodziłoby o osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego, w przypadku utraty możliwości wykonywania zawodu ze względów zdrowotnych.

Źródło artykułu:PAP
kolejarzestrajkrząd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)