Trwa ładowanie...
d3al7nk
Dom Maklerski BOŚ
waluty
03-12-2012 08:03

Rozpoczyna się gra pod środową decyzję RPP

Początek nowego tygodnia przynosi stabilizację kwotowań złotego blisko piątkowego zamknięcia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,10 PLN za euro, 3,15 PLN wobec amerykańskiego dolara oraz 3,40 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu powróciły powyżej poziomu 4,00% (10-letnie obligacje skarbowe), jednak w dalszym ciągu znajdują się w rejonie historycznych rekordów.

d3al7nk
d3al7nk

Miniony tydzień na złotym okazał się względnie neutralny. Polska waluta zyskiwała w ślad za poprawą nastrojów na szerokim rynku wyrażoną we wzrostach eurodolara do miesięcznego maksimum. Z drugiej strony w końcówce handlu złotemu wyraźnie ciążył gorszy od oczekiwań odczyt PKB za III kw. w Polsce. Uczestnicy rynku uznali, iż zwiększa on prawdopodobieństwo mocniejszych cięć stóp w grudniu. Utrzymania podobnych nastrojów spodziewać się możemy również w rozpoczynającym się tygodniu, gdzie pozytywne impulsy z szerokiego rynku równoważyć będą lokalne obawy związane z dalszym dostosowaniem polityki monetarnej.

W trakcie dzisiejszego handlu brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski, jednak uwaga inwestorów skupiona będzie już na środowym posiedzeniu RPP. W oczekiwaniu na decyzję RPP złoty może nieznacznie tracić z uwagi, iż część rynku podejmuje próbę zdyskontowania 50 punktowej obniżki w reakcji na ostatnie dane. Naszym zdaniem, bazując na ostatnich wypowiedziach przedstawicieli Rady, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżenie kosztu kredytu o 25pb., co jest już wstępnie wycenione na rynkach. Pytaniem natomiast pozostaje cykl decyzyjny w dwóch pierwszych miesiącach 2013r. w oczekiwaniu na marcową projekcję NBP.

Ponadto w trakcie dzisiejszego handlu na złotego wpływać będą impulsy z szerokiego rynku. Inwestorzy przede wszystkim wyczekiwać będą publikacji przemysłowych indeksów PMI z gospodarek oraz kolejnych doniesień nt. negocjacji ws. klifu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych. Poranny optymizm ma swoje podłoże w lepszych od oczekiwań danych z chińskiego przemysłu (przemysłowy PMI za listopad 50,6 pkt. z 50,2 pkt. uprzednio). Wskazanie nie tylko okazało się lepsze od rynkowego konsensusu, ale również jest najwyższą wartością od kwietnia br., wskazując, iż tezy o mocniejszym spowolnieniu gospodarki Państwa Środka okazały się mocno przesadzone. Inwestorzy jak dotąd nie zareagowali znacząco na piątkową decyzję agencji Moody’s o obniżeniu ratingu funduszy ESM i EFSF, utrzymując perspektywę negatywną. Już wcześniej pisaliśmy, iż decyzja taka może mieć miejsce po tym jak agencja obniżyła rating jednego z gwarantów wehikułów, Francji. Doniesienia te mogą mieć jednak znaczenie w przyszłości ponieważ ESM/EFSF miały być
włączone w potencjalne rolowanie greckiego długu w kolejnych latach, a przy obniżonych ratingach koszty te powinny być teoretycznie wyższe z uwagi na sterylizację większości zakupów funduszy.

Z rynkowego punktu widzenia ostatnie sprzyjające impulsy z szerokiego rynku nie zdołały znacząco umocnić polskiej waluty, stąd zakładać można, iż w przypadku wystąpienia technicznej korekty spadkowej na notowaniach eurodolara polska waluta może mocniej stracić na bazie obaw związanych ze środowym zakończeniem posiedzenia RPP. Do środy oczekiwać można oscylowania złotego w zakresie zeszłotygodniowej zmienności z potencjalną próbą wybicia w kierunku 4,1250 EUR/PLN.

d3al7nk

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d3al7nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al7nk