Trwa ładowanie...
d2jd60i

RPP nie obawia się, aby wzrost cen żywności i energii utrwalił się - prezes NBP

27.10. Warszawa (PAP) - RPP nie obawia się, aby wzrost cen żywności i energii utrwalił się i przełożył, poprzez wzrost oczekiwań inflacyjnych, na inflację bazową - powiedział na...

Share
d2jd60i

27.10. Warszawa (PAP) - RPP nie obawia się, aby wzrost cen żywności i energii utrwalił się i przełożył, poprzez wzrost oczekiwań inflacyjnych, na inflację bazową - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP, Marek Belka.

"Mamy sytuację, w której CPI wzrosła w ostatnim miesiącu i być może dalej wzrośnie z powodu wzrostu cen żywności i energii, natomiast inflacja bazowa jest na poziomie zdecydowanie bliskim celowi. Oznacza to, że mamy do czynienia z rozjechaniem się wskaźników inflacji. RPP jest zainteresowana, aby czynniki przejściowe nie utrwaliły się i nie przeszły na oczekiwania i do inflacji bazowej" - powiedział.

"Nasze obawy, że ceny żywności i energii utrwalą się i 'zakażą' inflację bazową są mniejsze" - dodał.

d2jd60i

Belka dodał, że widzi pewną możliwość dalszej aprecjacji złotego.

Belka powiedział, że podwyżka stopy rezerwy jest pewnym sygnałem zacieśnienia polityki monetarnej.

"Zdajemy sobie sprawę, że stanowi to pewien sygnał dla rynku o sposobie, w jaki RPP widzi sytuację na rynku także w zakresie możliwych napięć inflacyjnych. Podniesienie stopy rezerwy obowiązkowej jest delikatnym sygnałem zacieśnienia polityki pieniężnej" - powiedział. (PAP)

bg/ map/ ana/

d2jd60i

Podziel się opinią

Share
d2jd60i
d2jd60i