Trwa ładowanie...
d1dwemw

RPP nie obniży stóp proc. w tym tygodniu, dalsze obniżki niepewne wg analityków

Warszawa, 02.12.2014 (ISBnews) - Rozpoczynające się dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) najprawdopodobniej przyniesie decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach - tak sądzą prawie wszyscy (15 z 16) analityków ankietowanych przez agencję ISBnews.

Share
d1dwemw

Tylko jeden z ekonomistów spodziewa się obniżki w tym miesiącu. Jednocześnie analitycy są dość równo podzieleni na tych, którzy oczekują kolejnej obniżki w I kw. 2015 r. (w styczniu lub marcu) i na tych, którzy uważają cykl luzowania polityki pieniężnej za zakończony.

Po październikowej obniżce, w tym miesiącu RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,0% (co było pewnym zaskoczeniem dla rynku). RPP napisała w swoim komunikacie, że ze względu na niepewność co do przyszłej koniunktury, nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej.

Podczas październikowego głosowania za obniżką stopy referencyjnej o 50 pb opowiedziało się pięcioro członków RPP, a pięcioro było przeciw. Ostatecznie stopa ta została obniżona o 50 pb (do 2,00%), ponieważ w takiej sytuacji prezesowi NBP (Markowi Belce) przysługuje głos rozstrzygający (tzw. casting vote).

Dwudniowe posiedzenie RPP rozpoczęło się we wtorek, a decyzja zostanie ogłoszona w środę we wczesnych godzinach popołudniowych.

(ISBnews)

d1dwemw

Podziel się opinią

Share
d1dwemw
d1dwemw