Trwa ładowanie...
d19ccbm

RPP nie obniży stóp procentowych w tym tygodniu wg. analityków

[powtórzenie]

Share
d19ccbm

Warszawa, 14.01.2015 (ISBnews) - Kończące się dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) najprawdopodobniej przyniesie decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach - tak sądzą wszyscy (15) analitycy ankietowanych przez agencję ISBnews.

Część analityków oczekuje pierwszej redukcji najwcześniej na kolejnym posiedzeniu. Ponad połowa z nich spodziewa się poluzowania polityki monetarnej dopiero w marcu. Większość analityków ankietowanych przez ISBnews uważa, że na koniec roku główna stopa procentowa będzie wynosiła 1,75%.

Po październikowej obniżce, RPP utrzymała do końca ub.r. stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,00%. RPP napisała w swoim komunikacie, że ze względu na niepewność co do przyszłej koniunktury, nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej.

Podczas październikowego głosowania za obniżką stopy referencyjnej o 50 pb opowiedziało się pięcioro członków RPP, a pięcioro było przeciw. Ostatecznie stopa ta została obniżona o 50 pb (do 2,00%), ponieważ w takiej sytuacji prezesowi NBP (Markowi Belce) przysługuje głos rozstrzygający (tzw. casting vote).

Dwudniowe posiedzenie RPP rozpoczęło się we wtorek, a decyzja zostanie ogłoszona w środę.

(ISBnews)

d19ccbm

Podziel się opinią

Share
d19ccbm
d19ccbm