RPP obniży stopy proc. o 25 pb w X lub XI - Barclays (opinia)
28.08. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 pb w październiku lub listopadzie - prognozują ekonomiści banku Barclays. Ich zdaniem w 2012 r....
28.08. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 pb w październiku lub listopadzie - prognozują ekonomiści banku Barclays. Ich zdaniem w 2012 r. deficyt sektora finansów publicznych spadnie poniżej 3,0 proc. PKB, ale w 2013 r. może wzrosnąć do ok. 3,5 proc. PKB.
"Spodziewamy się, że publikowane w październiku dane za wrzesień, z dwoma dniami pracującymi mniej niż w roku ubiegłym, będą znacząco słabsze. Dlatego spodziewamy się, że RPP obniży stopy procentowe w październiku lub listopadzie" - napisano we wtorkowym raporcie.
"Naszym zdaniem obecnie jedynie trzech lub czterech członków RPP byłoby skłonnych zagłosować za obniżką stóp. Sądzimy, że obniżka w październiku jest możliwa, a w listopadzie jest bardzo prawdopodobna" - dodano.
Barclays prognozuje, że wzrost PKB w II kw. wyniósł 2,7 proc. rdr.
Autorzy raportu zalecają kupno polskich obligacji indeksowanych do inflacji.
Barclays prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych spadnie w tym roku poniżej 3,0 proc. PKB, a w przyszłym wzrośnie do ok. 3,5 proc. PKB.
"Naszym zdaniem deficyt (wg ESA95) w tym roku spadnie prawdopodobnie poniżej 3,0 proc. PKB. Jednak w przyszłym roku uważamy, że dalsze zacieśnienie fiskalne jest mało prawdopodobne. W istocie może nastąpić pewne poluzowanie zwiększające deficyt do ok. 3,5 proc. PKB" - napisano.
Ekonomiści Barclays zgadzają się z pomysłem podwyższenia celu inflacyjnego NBP.
"Cel 2,5 proc. był ustalony po to, by umożliwić Polsce szybkie przyjęcie euro, jednak teraz wejście do EMU stoi pod wielkim znakiem zapytania" - napisano.
Autorzy raportu zaznaczają, że trudno będzie znaleźć większość dla poparcia takiego wniosku.
Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej oceniła w poniedziałek, że Rada powinna podjąć dyskusję odnośnie podniesienia celu inflacyjnego, aby dostosować go do uporczywie wysokiej inflacji, na którą RPP nie ma wpływu. (PAP)
fdu/ asa/