Trwa ładowanie...
d2i0vw5

RPP ocenia, że w kolejnych kwartałach możliwa jest stabilizacja stóp - minutes

17.11. Warszawa (PAP) - RPP podtrzymała w listopadzie swoją ocenę z poprzedniego miesiąca, że przy obecnie oczekiwanym scenariuszu makro możliwa jest stabilizacja stóp na obecnym...

d2i0vw5
d2i0vw5

17.11. Warszawa (PAP) - RPP podtrzymała w listopadzie swoją ocenę z poprzedniego miesiąca, że przy obecnie oczekiwanym scenariuszu makro możliwa jest stabilizacja stóp na obecnym poziomie w kolejnych kwartałach - wynika z zapisu dyskusji na listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Część członków Rady uważa, że w kolejnych kwartałach prawdopodobieństwo podwyżek stóp jest większe niż obniżek. Inni członkowie wskazywali, że w ślad za EBC obniżka stóp w Polsce może być uzasadniona w pewnej perspektywie.

RPP utrzymała w listopadzie stopy na niezmienionym poziomie.

"Dyskutując na temat przyszłej polityki pieniężnej, członkowie Rady zwracali uwagę na utrzymującą się znaczną niepewność, co do kształtowania się aktywności gospodarczej i inflacji zarówno na świecie, jak i w Polsce. Większość członków Rady podtrzymała przy tym ocenę, że przy obecnie oczekiwanym scenariuszu makroekonomicznym zakładającym spowolnienie wzrostu gospodarczego i jednoczesne stopniowe obniżanie się inflacji, możliwa jest stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie w kolejnych kwartałach" - napisano.

"Nadal argumentowano, że stabilizacja parametrów polityki pieniężnej sprzyja utrzymaniu stabilności makroekonomicznej" - dodano.

d2i0vw5

Członkowie RPP uważają, ze czynnikiem ryzyka dla CPI jest wpływ sytuacji na rynkach międzynarodowych na kurs złotego.

"Odnosząc się do bieżącego poziomu stóp procentowych NBP, Rada uznała, że oczekiwane obniżenie się inflacji w polskiej gospodarce związane z niższą dynamiką krajowego wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach (a także efektami bazy), uzasadnia pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie. Taką ocenę wspiera też listopadowa projekcji inflacji i PKB. Jednocześnie nadal wskazywano, że czynnikiem ryzyka dla wzrostu cen pozostaje wpływ sytuacji na rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego" - napisano.

GŁOSY ZA PODWYŻKAMI, GŁOSY ZA OBNIŻKAMI

Na listopadowym posiedzeniu część członków uważała, że bardziej prawdopodobne są podwyżki stóp. pojawiły się jednak głosy, że możliwa jest korekta stóp w dół w ślad za EBC.

d2i0vw5

"Jednocześnie - podobnie jak na poprzednim posiedzeniu - część członków Rady była zdania, że w kolejnych kwartałach prawdopodobieństwo podwyżek stóp jest większe niż obniżek. Członkowie ci oceniali, że wprawdzie inflacja w znacznym stopniu pozostaje pod wpływem czynników zewnętrznych, to w przypadku gdyby krajowa aktywność gospodarcza okazała się odporna na spowolnienie wzrostu PKB za granicą i przez to ograniczenie presji inflacyjnej wynikające z pogorszenia koniunktury okazało się mniejsze niż się obecnie oczekuje, uzasadnione mogłoby być podniesienie stóp procentowych NBP" - napisano.

"Niektórzy członkowie Rady wskazywali natomiast, że dla polityki pieniężnej NBP bardzo ważna jest sytuacja w strefie euro, gdzie znaczące pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego skłoniło Europejski Bank Centralny do obniżenia w listopadzie stóp procentowych. W tym kontekście członkowie ci oceniali, że obniżenie stóp procentowych NBP w pewnej perspektywie może być uzasadnione" - dodano. (PAP)

map/ asa/

d2i0vw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0vw5