Trwa ładowanie...

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej - podano w komunikacie NBP.

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowychŹródło: Fotolia, fot: geografika
d2o42wt
d2o42wt

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów byli zdania, że Rada pozostawi w grudniu stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc., lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00 proc., a redyskonta weksli 2,75 proc.

- Kiedy należy spodziewać się zmian stóp procentowych? O ile nie zmieni się nic niespodziewanie w gospodarce światowej, można oczekiwać podwyżek stóp procentowych w wakacje 2014 roku - uważa Maciej Przygórzewski, senior FX Dealer w Internetowykantor.pl. - Scenariusz ten zakłada, że ta decyzja będzie odpowiedzią na wzrost inflacji. Gdyby inflacja dłużej pozostawała na niskich poziomach, podwyżki stóp procentowych należałoby się spodziewać dopiero jesienią 2014 roku.

Podobnego zdania jest ekspert BGŻ Optima. - Obecna sytuacja gospodarcza wskazuje na to, że do jesieni 2014 roku nie należy spodziewać się podwyżek - twierdzi Tomasz Gomółka.
- Niskie nominalne oprocentowanie lokat sprawia, że niektórzy z nas przestają z nich korzystać i trzymają pieniądze na nieoprocentowanych ROR-ach, gdzie de facto pieniądze tracą na wartości. Realnie jednak ze względu na niską inflację wciąż na lokatach zarabiamy. W obecnej sytuacji warto też przyjrzeć się kontom oszczędnościowym. Trzymanie na nich pieniędzy nie wiąże się z koniecznością zamrażania środków na określony termin, a ich oprocentowanie niemal dorównuje lokatom. Średnia z pięciu najlepszych kwartalnych lokat wynosi obecnie 3,4 proc, natomiast średnia pięciu najlepszych stawek na kontach oszczędnościowych sięga nawet 3,13 proc. Warto również rozważyć dywersyfikację. Część środków można zdeponować na przykład na koncie oszczędnościowym, a resztę włożyć na lokatę o dłuższym horyzoncie oszczędzania - radzi Tomasz Gomółka.

d2o42wt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o42wt