Trwa ładowanie...
d20hgiy

RPP podwyższa stopy, aby ograniczyć ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu - RPP (opinia)

19.01. Warszawa (PAP) - RPP podwyższyła stopy, aby zapobiec utrzymaniu się inflacji powyżej celu w średnim okresie spowodowanym narastaniem presji płacowej, inflacyjnej, a co za...

Share
d20hgiy

19.01. Warszawa (PAP) - RPP podwyższyła stopy, aby zapobiec utrzymaniu się inflacji powyżej celu w średnim okresie spowodowanym narastaniem presji płacowej, inflacyjnej, a co za tym idzie utrwaleniem się na podwyższonym poziomie oczekiwań inflacyjnych - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

MAJA GOETTIG, BANK BPH

"Wydźwięk komunikatu wydaje mi się lekko jastrzębi. RPP zwróciła uwagę na silnie rosnące ceny surowców, głównie ropy i żywności, co przekłada się na przyspieszenie inflacji. Odniosła się także do ożywienia gospodarczego i możliwości jego przyspieszenia w IV kwartale, w stopniu podobnym do poziomu zanotowanego w III kwartale. Wskazano również na zaostrzenie polityki monetarnej w gospodarkach wschodzących. W komunikacie zaznaczono także, że zgodnie ze wstępnymi szacunkami wzrosła inflacja oraz oczekiwania inflacyjne. Stąd widać, że czynniki popytowe zaczęły odgrywać coraz większą rolę.

d20hgiy

Wydaje się, że przy danych wskazujących na wysoką inflację w styczniu należy spodziewać się kontynuacji podwyżek. Na pewno dzisiejsze zacieśnienie rozpoczęło cykl, nie jest to jednorazowy ruch. Członkowie RPP wskazywali, że dobrze będzie w sposób umiarkowany podnosić stopy procentowe. Jednak moim zdaniem, stopy zostaną w marcu pozostawione na obecnych poziomach.

W tej chwili trudno uniknąć zarzutu, że Rada reaguje na bieżące dane. W swojej prognozie spodziewaliśmy się, że podniesie ona stopy w marcu, żeby uniknąć takiej opinii". (PAP)

jow/ asa/

d20hgiy

Podziel się opinią

Share
d20hgiy
d20hgiy