RPP powinna rozważyć kwestię zacieśnienia polityki pieniężnej - Kaźmierczak z RPP

03.01.2011 10:42, aktual.: 04.01.2011 16:24

Przyspieszenie inflacji powyżej 3,0 proc. jest niepokojące, a perspektywa utrzymywania się jej powyżej tego poziomu jest ważną przesłanką dla RPP

- Przyspieszenie inflacji powyżej 3,0 proc. jest niepokojące, a perspektywa utrzymywania się jej powyżej tego poziomu jest ważną przesłanką dla RPP, aby w rozważaniach o polityce pieniężnej uwzględnić kwestię jej zacieśnienia - uważa Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem, jeśli inflacja w I kwartale będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie, do podwyżki stóp powinno dojść najpóźniej w II kwartale.

- Sytuacja przyspieszenia inflacji powyżej 3,0 proc. jest niepokojąca. Nadal mamy do czynienia z czynnikami o charakterze szoków podażowych, ale oczywiście przekroczenie progu 3,0 proc. jest niepokojące i jest to ważna informacja dla RPP, aby w rozważaniach o polityce pieniężnej uwzględnić kwestię zacieśnienia polityki pieniężnej - powiedział PAP Kaźmierczak.

-Ta inflacja nadal jednak będzie trwała i to jest najistotniejsze. Ona może ulec nawet przyspieszeniu w styczniu. Będą dominować szoki podażowe, jednak z obawy o nasilenie się oczekiwań inflacyjnych należy rozważyć konieczność zacieśnienia polityki pieniężnej - dodał.

Ministerstwo Finansów podało w poniedziałek w komunikacie, że szacuje inflację w grudniu 2010 roku na poziomie 3,1 proc. rdr, a w ujęciu mdm spodziewa się wzrostu cen o 0,3 proc.

W grudniu dużą rolę odegrały oczekiwania inflacyjne, wzmożone zakupy związane z podwyżką VAT. Po drugie duży wpływ miała podwyżka cen gazu i podwyżki cen żywności. Dynamika przyrostu cen żywności uległa złagodnieniu, ale ona nadal miała miejsce. Należy pamiętać, że dane grudniowe nie są jednak miarodajne ze względu na okres świąteczny, typowy dla wahań sezonowych. Należy oczekiwać jednak wzrostu inflacji w styczniu, to nie ulega wątpliwości. Na wiosnę ceny wzrosną w związku z podwyżką VAT, zwłaszcza ceny paliw i energii - powiedział Kaźmierczak.

Kaźmierczak zaznaczył, że w marcu będzie nowa projekcja inflacyjna, która będzie miała bardzo istotne znaczenie dla decyzji RPP.

- Myślę, że jeżeli ta uporczywa inflacja będzie się utrzymywać w I kwartale, najpóźniej w II kwartale należy rozważyć możliwość zacieśnienia polityki pieniężnej - powiedział.

- Do tej pory staliśmy na stanowisku, że czynniki podażowe mają charakter przemijający i CPI wróci do celu, ale jednak widać, że działanie tych czynników ulega nasileniu i to już jednak jest inflacja powyżej 3,0 proc. i perspektywa utrzymywania się tej inflacji powyżej 3,0 proc. może mieć wpływ na stabilność pieniądza, a RPP nie może na to pozwolić - dodał.

Kaźmierczak dodał, że decyzja, czy RPP rozpocznie cykl podwyżek stóp czy nastąpi silniejsza, jednorazowa podwyżka zależna będzie od dyskusji w Radzie.

- Nie potrafię odpowiedzieć, jaka będzie strategia, to jest cała dyskusja, czy rozpocząć cykl stopniowych podwyżek i niejako oswajać rynki, czy też podjąć działanie zdecydowane, szokowe, które pokaże zdecydowanie RPP w walce z inflacją. Ta dyskusja nie jest jeszcze rozstrzygnięta, ona trwa. Pełnej jasności nie ma, natomiast zaczyna się kształtować obraz celowości zacieśnienia polityki pieniężnej, jeśli ta inflacja będzie trwała powyżej 3,0 proc. Trzeba mieć to pod kontrolą - powiedział Kaźmierczak.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansestopy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także