Trwa ładowanie...
d1vpvr7

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian (opis)

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2,00 proc., stopa lombardowa 3,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc. - podała RPP w komunikacie.

Share
d1vpvr7

Decyzja RPP nie jest zaskoczeniem dla ekonomistów. Większość z nich uważało, że Rada na styczniowym posiedzeniu pozostawi stopy na dotychczasowym poziomie. Jednocześnie we wszystkich komentarzach dominowały opinie, że stopy zostaną obniżone jeszcze w tym kwartale, najprawdopodobniej w lutym lub w marcu

Ignacy Morawski z BIZ Banku mówił wczoraj PAP, że "spadek inflacji jest na tyle silny, że do obniżki stóp dojdzie jeszcze w tym kwartale, albo w lutym, albo w marcu". Przypominał opinię członka RPP Jerzego Hausnera, który należał dotąd do przeciwników obniżenia stóp. Nie wykluczał on, że poprze obniżkę, jeśli deflacja będzie przedłużać się do drugiego kwartału.

Konrad Raczko z BOŚ prognozował w tym roku jednorazową obniżkę stóp o 25 pb, ale raczej nie na pierwszym tegorocznym posiedzeniu RPP. Podobną opinię wypowiadał w rozmowie z PAP Kamil Maliszewski z mBanku, którego zdaniem na ewentualne obniżenie przez Radę stóp w lutym lub marcu mogą mieć wpływy dane GUS o inflacji. Najbliższą taką informację GUS ogłosi już w czwartek.

d1vpvr7

Analitycy wskazywali także na jeszcze jedną okoliczność - 22 stycznia Europejski Bank Centralny podejmie najprawdopodobniej decyzję o interwencjonistycznej polityce monetarnej (EQ), polegającej np. na skupie obligacji rządowych krajów UE. To będzie dla RPP jeszcze jeden argument na rzecz obniżenia stóp podczas kolejnego posiedzenia - mówili.

Rada po raz ostatni obniżyła stopy w październiku 2014 roku. Wówczas stopa referencyjna obniżona została o 50 pb, do 2 proc., stopa lombardowa obniżona została o 100 pb, do 3 proc., stopa depozytowa pozostała bez zmian, a stopa redyskonta weksli została obniżona o 50 pb, do 2,25 proc.

RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji na konferencji prasowej o godz. 16.

d1vpvr7

Podziel się opinią

Share
d1vpvr7
d1vpvr7