Trwa ładowanie...
d4farph
d4farph

RPP prawdopodobnie nadal będzie podnosić stopy procentowe - Hausner, RPP

23.05. Warszawa (PAP) - RPP prawdopodobnie nadal będzie podnosić stopy procentowe, ale nie ma żadnego sygnału, że to będzie dokonywane cyklicznie - uważa Jerzy Hausner z Rady...
Share
d4farph

23.05. Warszawa (PAP) - RPP prawdopodobnie nadal będzie podnosić stopy procentowe, ale nie ma żadnego sygnału, że to będzie dokonywane cyklicznie - uważa Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej.

"Naszą główną strategią jest (...) oddziaływanie na inflację w dłuższym czasie. Cel jest jasno określony: inflacja na poziomie 2,5 proc. Majowa decyzja oznacza, że rada wybrała sposób działania, który pomoże osiągnąć ten cel dzięki szybszym podwyżkom stóp o łącznie mniejszej ich skali. Gdybyśmy zwlekali z podwyżkami to niewykluczone, że łączna skala dostosowania musiałaby być większa. Mówiąc inaczej: główną przesłanką majowej decyzji nie były bieżące wydarzenia, tylko wybór pewnej linii polityki pieniężnej" - powiedział Hausner w rozmowie z portalem Obserwatorfinansowy.pl.

"Według mnie, powinniśmy już widzieć perspektywę zakończenia procesu zacieśniania polityki pieniężnej. Skoro w projekcjach inflacji widać, że w horyzoncie oddziaływania naszych działań inflacja będzie schodziła do celu NBP, my powinniśmy zakładać przejście za jakiś czas do neutralnej polityki monetarnej. Pytanie, przy jakim poziomie stóp powinno to następować. Sądzę, że lepiej dla gospodarki byłoby, gdyby następowało przy odpowiednio niskich stopach" - dodał.

d4farph

Hausner pytany o majową podwyżkę stóp proc. i fakt, że niewiele na nią wskazywało odpowiedział:

"Nikt tu nie powinien czuć się zaskoczony. Pan używa określenia +cykl+ zacieśniania polityki pieniężnej, którego my nigdy nie użyliśmy. I zrobiliśmy to świadomie, żeby nie sądzono, że jest jakiś rytm podwyżek, że mamy ułożoną jakąś ścieżkę. My nie przyjęliśmy żadnego rytmu, uznaliśmy, że to ma być proces. I nic się tu nie zmieniło. Prawdopodobnie nadal będziemy podnosić stopy, ale nigdzie nie było i nie ma żadnego sygnału, że to będzie dokonywane cyklicznie" - powiedział.(PAP)

jba/ ana/

d4farph

Podziel się opinią

Share
d4farph
d4farph