RPP utrzymała nieformalne nastawienie; nie potwierdza, że są czynniki mogące je zmienić

25.05. Warszawa (PAP) - RPP utrzymała nieformalne nastawienie neutralne w polityce pieniężnej i nie potwierdza, że istnieją czynniki, które mogą je zmienić - wynika z komunikatu...

25.05.2010 | aktual.: 25.05.2010 15:23

25.05. Warszawa (PAP) - RPP utrzymała nieformalne nastawienie neutralne w polityce pieniężnej i nie potwierdza, że istnieją czynniki, które mogą je zmienić - wynika z komunikatu RPP.

RPP napisała, że "Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone".

CPI BĘDZIE SPADAĆ

RPP napisała w komunikacie, że w następnych miesiącach wskaźnik CPI będzie obniżał się ze względu na efekt bazy.

"Według dostępnych prognoz, w najbliższych miesiącach roczny wskaźnik inflacji będzie nadal obniżał się ze względu na ujemne efekty bazy związane z silnym wzrostem cen wyrobów akcyzowych i cen żywności w 2009 r. W kierunku obniżenia inflacji będą oddziaływać także czynniki ekonomiczne: niska obecnie presja popytowa oraz umiarkowane tempo wzrostu kosztów pracy. Spadek inflacji w 2010 r. może być natomiast ograniczany przez wzrost cen surowców na rynkach światowych - który jednak w ostatnim okresie wyhamował - a także utrzymywanie się podwyższonej dynamiki części cen administrowanych, w tym cen nośników energii oraz usług związanych z użytkowaniem mieszkania" - napisano w komunikacie.

Z komunikatu RPP, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, nie wspomniano, że w kierunku obniżenia inflacji działa aprecjacja PLN.

SYTUACJA W GOSPODARCE POPRAWIA SIĘ

RPP napisała w komunikacie, że dane z gospodarki pokazują kontynuację poprawy sytuacji gospodarczej.

"Dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na kontynuację poprawy koniunktury. Utrzymuje się wzrostowa tendencja produkcji przemysłowej. Wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, spadek stopy bezrobocia wg wstępnych szacunków (po usunięciu czynników sezonowych) oraz utrzymywanie się liczby nowych ofert pracy na wysokim poziomie mogą sygnalizować stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy. Towarzyszy temu realny wzrost w ujęciu rocznym - drugi miesiąc z rzędu - wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, choć na razie pozostaje on umiarkowany. Zarówno inwestycje przedsiębiorstw, jak i wykorzystanie mocy produkcyjnych w gospodarce kształtują się nadal na niskim poziomie. Utrzymuje się spadek kredytów bankowych dla przedsiębiorstw, choć kryteria przyznawania kredytów dla tych podmiotów są stopniowo nieznacznie łagodzone. Tempo wzrostu kredytów dla gospodarstw domowych ustabilizowało się na umiarkowanym poziomie" - napisano.

KLUCZEM DO EURO FINANSE PUBLICZNE

RPP przypomniała w komunikacie, że kluczem do adopcji euro jest stan finansów publicznych.

"Ważnym uwarunkowaniem polityki pieniężnej jest sytuacja finansów publicznych. Podjęcie działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych i zahamowanie narastania długu publicznego będzie sprzyjać stabilności makroekonomicznej oraz umożliwi spełnienie kryteriów niezbędnych dla przyjęcia euro" - napisano.

"Rada podtrzymuje stanowisko, że przystąpienie Polski do ERM2 i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po spełnieniu niezbędnych warunków prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych" - dodano. (PAP)

map/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansestopyrpp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)